Egy koncentrált UV-fénnyel működő lézerterápiás eljárás lehet a gyógyír az ekcéma egy bizonyos, roppant nehezen gyógyítható formájára.
A British Journal of Dermatology szaklapban megjelent egy kisebb tanulmány, amely arról számolt be, hogy a prurigo nevű atópiás dermatitisz kezelésében a kortikoszteroidos kezeléssel szemben egy lézeres terápia milyen előnyökkel rendelkezik. A vizsgálatokat kis csoporton, mindössze 13 páciens részvételével végezték.
Az atópiás dermatitisz olyan ekcémás bőrbetegség, illetve bőrgyulladás, amely allergiás reakció szövődményeként alakul ki - a prurigó esetében a bőrtünetek apró, kemény, kínzóan viszkető, kiemelkedő csomók formájában jelentkeznek. Szerencsére az atópiás dermatitiszes betegek közül csak keveseknél alakul ki a prurigós elváltozás, de az érintetteknek egy nagyon nehezen kezelhető bőrbetegséggel kell szembenézniük.
Az Amszterdami Egyetem dermatológusa, Dr. Elian E. A. Brenninkmeijer vizsgálatainak az volt a célja, hogy kiderítse, vajon a bőrgyógyászati betegségekben gyakran alkalmazott kortikoszteroidos készítményekhez képest előnyösebb lehet-e a betegek számára a lézeres bőrkezelés.
A vizsgálatok során használt excimer lézeres készülék egyébként az Egyesült Államokban engedélyezetten alkalmazható eszköz atópiás dermatitisz és bizonyos más bőrbetegségek kezelésére, köztük a vitiligo és a pszoriázis (pikkelysömör) gyógyítására is. Az eszköz koncentrált UV-B sugárnyalábot irányít közvetlenül a beteg bőrfelületekre, miközben az egészséges bőrfelszínt nem károsítja. Az atópiás dermatitisz kezelésében már hosszabb ideje alkalmaznak UV-B fénnyel zajló kezeléseket, elsősorban azért, mert képes csökkenteni a szervezet bőrgyulladásokat okozó túlzott immunválaszát. A lézeres készülék előnye a korábbi UV-fénnyel működő gépekhez képest az, hogy sokkal pontosabban képes megcélozni a problémás bőrfelületeket.
A holland bőrgyógyász-kutató és munkatársai azt vizsgálták, vajon a készülék képes lesz-e a megfelelő hatékonyságot biztosítani az atópiás dermatitisz, illetve a prurigo kezelésében.
A kísérletekben 13 prurigóval diagnosztizált beteg vett részt, akiket 10 héten át, heti kétszer kezeltek az excimer lézeres készülékkel a testük egyik oldalán, míg a másik oldalon egy vényköteles kortikoszteroidos készítményt használtak. A kísérletsorozat végén a kutatók megállapították, hogy mindkét terápia hasonló hatékonysággal enyhítette a tüneteket, viszont 3 résztvevő esetében a lézeres kezelés nagyobb mértékű javulást eredményezett, mint a hagyományos, szteroidos krémmel történő terápia, és 4 beteg esetében pedig éppen a kenőcs bizonyult hatásosabbnak.
Ugyanakkor, a lézeres kezelés eredményei hosszabb ideig tartottak - a kísérlet után 6 hónappal 8 betegnél volt még mindig jelentős javulás tapasztalható a lézerrel kezelt bőrfelületeken.
Animáció: HáziPatika.com