Az Európai Unió (EU) innovációs szervezete, az EIT égisze alá tartozó EIT Health összeurópai kezdeményezést indított el, hogy ipari és technológiai nagyvállalatokkal együttműködve új tehetségeket nyerjen meg az egészségügyi ágazatnak, és egyúttal fel is készítse a szektort a jövő kihívásaira. A földrész vezető egészségügyi innovátorait tömörítő hálózat a WorkInHealth Alapítvány keretében dolgozik azon, hogy kezelje a következő évtizedben várható munkaerőhiány okozta nehézségeket.
Felkészülnének a jövő munkaerőhiányára
Az új típusú koronavírus okozta világjárvány felgyorsította a mesterséges intelligencia (MI) adaptálását, valamint az adatvezérelt és digitális munkahelyek elterjedését. A becslések szerint tíz éven belül több mint 120 ezer új munkahely jöhet létre azáltal, hogy a gyógyszer- és az orvostechnikai iparban a munkakörök fele automatizálható lesz. Mindeközben a biotechnológiai gyártásban már ma is nehézséget okoz a biomérnökök, az automatizálási szakemberek vagy a gyártástechnológiában jártas munkatársak megtalálása. Ennek ellenére a gyógyszeriparban és orvosi gyártásban tevékenykedő vállalatoknak alig egyharmada indít átképzési programokat, és az erre szánt összegek jóval alacsonyabbak, mint a technológiai nagyvállalatok, például az Amazon vagy az AT&T esetében, amelyek alkalmazottanként akár 27 ezer eurót is költenek erre.
Belépő a digitális egészségügy korába
A WorkInHealth Alapítvány azt tűzte ki céljául, hogy egy MI-re épülő platform alkalmazásával megfelelő szakembereket találjon az üresen álló egészségipari pozíciókba, egész Európában. Ennek érdekében a szervezet kétmillió eurónyi támogatást kíván összegyűjteni a technológiai szektor vállalataitól, amelyből új tehetségeket toborzó kampányokat, illetve a meglévő szakemberek átképzését finanszírozná, hogy így is segítsen Európának belépni a digitális egészségügy korába.
"Ha Európa pezsgő és fenntartható egészségügyi iparágnak akar otthont adni, amely képes vezető szerepet betölteni a globális innovációs versenyben, akkor hathatós választ kell adnia a tehetségek toborzásában és képzésében fennálló kihívásokra. Egyértelmű, hogy az iparágnak sürgősen meg kell találnia a módját, hogy képes legyen vonzani és megtartani a tehetségeket, ahogyan a továbbképzés és az átképzés felgyorsítására is" - mondta Celine Carrera, az EIT Health oktatási igazgatója, aki egyben a WorkInHealth Alapítvány elnöke is.
A Thermo Fisher Scientific nevű cég vírusvektorok fejlesztésével foglalkozó európai részlegének alelnöke, Cedric Volanti pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a biotechnológiai gyártás területén már most is rengeteg az üres pozíció, ugyanis sok tehetség hiányzik a piacról, ez pedig fennakadásokat okoz az üzletmenetben. "Mindent meg kell tennünk, hogy a következő években ne kerüljünk olyan helyzetbe, hogy hiány alakul ki az egészségügyben dolgozó digitális és adatszakemberekből. Eljött a cselekvés ideje" - fogalmazott.