Több kutatásban is vizsgálta már a várható élettartamot a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), ezúttal azonban arra volt kíváncsi, hogy egy-egy országon belül milyen különbségek figyelhetőek meg a társadalmi csoportok között. A tanulmány szerint Magyarország ebből a szempontból is lemaradt: az összes vizsgált ország közül nálunk a legnagyobb a különbség a tanult és a tanulatlan férfiak várható élettartama közt - írja a 444.hu .
Az olaszoknál a legkisebb a különbség
A tanulmány megerősítette az egyértelműnek tűnő következtetést, hogy a világon mindenhol tovább élnek a tanultabb társadalmi csoportok. A 25 éves férfiak közül a felsőfokú végzettséggel rendelkezők átlagosan 8 évvel hosszabb életre számíthatnak, mint akiknek érettségijük sincs. A 25 éves nőknél ez a különbség csak 5 év. A 65 évesek esetében már jóval kisebbek voltak a különbségek, férfiaknál 3,5, nőknél 2,5 év.
Magyarországon elsősorban a férfiaknál mértek kiugró különbségeket. Míg egy diplomás magyar férfi átlagosan majdnem 79 éves korában hal meg, az érettségivel sem rendelkező a 65-öt sem éri meg. Ez a 14 év különbség rekord az OECD-n belül, és minden bizonnyal világviszonylatban is kiemelkedő. A lista éllovasai az egyébként is nagyon egészségesen élő olaszok, ahol a tanult, illetve tanulatlan 25 éves férfiak várható élettartama közt mindössze 4 év a különbség.
A végzettség szerinti korkülönbségeket 65 éves korban is vizsgálták. Ebben is a lista végén végzett Magyarország: a 65 éves, kevésbé képzett férfiak még 10,2 évre, a diplomások viszont még 17,1 évre számíthatnak. Az olaszok ebben a kategóriában is vezetnek, náluk alig 2 év a különbség.