1995-ben ezen a napon, január 15-én hajtották végre az első sikeres májátültetést és ebben az évben indult el az első májtranszplantációs program Magyarországon, a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikáján Perner, majd Járay munkacsoportjának vezetésével. A ma már rutinműtétnek számító beavatkozást még 1963-ban Thoma Starzl végezte az Egyesült Államokban, ám a páciens végül életét vesztette. Magyarországon Szécsény Andor hajtotta végre először, 1983-ban, Budapesten.
Az egyetlen megoldás?
Ma a világon évente több százezer beteg hal meg májbetegségben. Az akut és krónikus májelégtelenség egyetlen radikális és hosszú távú túlélést biztosító gyógymódja Magyarországon is a transzplantáció. Ráadásul a szövődmények ma már minimálisak, a transzplantáció valóban életmentő . Évente átlagosan 42 májátültetést hajtanak végre hazánkban.
Kevés a donor
A szervátültetés legnagyobb nehézséget jelenleg a szervhiány okozza, fokozottan igaz ez a májra. Az életmentő donorszerv megszerzése különösen gyermekek esetében nehézkes, hiszen kevés a méretben megfelelő donormáj. Az újabb és újabb kutatásoknak köszönhetően egyre több olyan új technika létezik, amelyek megoldást jelenthetnek a donorhiányra. 1989-nem Brisbane-ben hajtották végre az első sikeres élődonoros májátültetést, a módszer pedig már Európában is elterjedt: a kétezres évek közepe óta Magyarországon is alkalmazzák. Ebben az esetben egy egészséges donor májának bizonyos szegmentjeit távolítják el és ültetik át a betegbe. Szintén megoldást jelent a beültetésre váró máj kettéválasztása és két betegbe való egyidejű beültetése, valamint az úgynevezett dominótranszplantáció, amikor két befogadó egymásnak adja a szerveit. Ezen felül májsejt és őssejt átültetéssel is kísérleteznek.