37 billió sejtet írnak le az emberi sejttérképhez

Egy nemzetközi kezdeményezés arra vállalkozik, hogy elkészítse az emberi test teljes sejttérképét, amely így végeredményben mintegy 37 billió sejt leírását tartalmazza majd.

Az Emberi Sejtatlasz névre keresztelt adatbázistól azt várják, segíthet felismerni, megérteni és kezelni egyes betegségeket. Mindehhez a szervezet minden egyes sejtjéről nagy felbontású kép és egy-egy részletes leírás is készül a projekt keretein belül, beleértve az egészséges és az atipikus sejteket egyaránt.

Elképesztő számadat: az emberi test több mint 37 billió sejtből áll
Elképesztő számadat: az emberi test több mint 37 billió sejtből áll

Felfoghatatlan léptékű adatbázis

Hasonlóan grandiózus tervet vittek véghez kutatók 1990 és 2006 között, amikor a génkészlet 23 kromoszómapárját és az azokat alkotó DNS körülbelül 3 milliárd bázispárját írták le és azonosították. Az emberi géntérkép megalkotása e számok mellett 16 évig tartott, így tehát érthető, miért is olyan nagy feladat mind a 37,2 billió sejt lefényképezése és biokémiai leírása. Ha sikerülne megalkotni ezt a hatalmas adatbázist, annak használatával a kutatók és orvosok már képesek lehetnének megérteni bizonyos betegségek működési folyamatait, így például az Alzheimer-kór, az asztma és egyes daganatos megbetegedések mechanizmusait is.

Az Alzheimer-kór kialakulásának okai a tudomány jelen állása szerint nem ismertek, egyelőre csak elméleti feltételezések léteznek. Pedig gyakori betegség: világszerte körülbelül 18 millió embert érint.

A sejttérképpel bármilyen sejtet be lehet majd azonosítani, akár az emberi testben lévő pontos elhelyezkedését is. Összehasonlítható lesz, miképp néznek ki a sejtek különböző állapotaikban, továbbá a kutatók szándéka szerint sorozatfelvétel készül majd arról is, miként változnak át az őssejtek specifikus sejtekké.

Korszakalkotó technológia

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Magyarul mondva: az atlasz nyújtotta lehetőségekkel az érintett szakemberek bármikor pontos és részletes információkat kaphatnak egy-egy sejtről, legyenek azok akár a lábköröm, akár tüdő vagy éppen a retina alkotórészei.

"Ez pontosan az a fajta meghatározó technológia, amely a század végére fellendíti minden betegség esetében a gyógyítást, megelőzést és kezelést" - foglalt állást Cori Bargmann, a Chan Zuckerberg Initiative következő elnöke, aki maga is részt vesz a sejtatlasz megalkotásában.

Az Emberi Sejtatlasz - elkészülte után - szabadon felhasználható lesz tudományos célokra.

Forrás: index.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.