Emberi szövetek felhasználásával, háromdimenziós nyomtatással hoztak létre egy teljes - azonban az emberi szervnél kisebb - szívet.
"Ez az első alkalom, hogy bárki, bárhol sikeresen megtervezett és kinyomtatott egy teljes szívet tele sejtekkel, véredényekkel és kamrákkal" - mondta el Tal Dvir professzor, a kutatás vezetője. A nyomtatás mintegy három órát vett igénybe. Korábban csak egyszerű szöveteket tudtak sikeresen nyomtatni a tudósok, véredények nélkül.
Új szintre léphet a szervtranszplantáció
A kutatók a következő lépésben laboratóriumi körülmények között gondozzák a kinyomtatott szívet és "megtanítják" arra, hogy úgy viselkedjen, mint egy valódi szív. A kinyomtatott sejtek ugyanis kapcsolatba tudnak lépni egymással, de meg kell tanítani őket arra, hogy együttműködjenek.
Amint ez sikerül, a tervek szerint kisállatokba - nyulakba vagy patkányokba - ültetik be a működő szíveket - magyarázta a szekember. Úgy véli, tíz éven belül talán a világ legjobb kórházaiban már lesznek szervnyomtatók, a szervnyomtatás pedig már rutineljárásnak számít majd.