Egyes betegségek valóban ritkának tekinthetők, vannak azonban olyan rendellenességek, amelyek annyira bizarrul hangzanak, hogy sokan úgy vélik, egy sci-fi író fejéből pattantak ki. Lássuk az öt legnehezebben hihető egészségi problémát!
Alice Csodaországban szindróma
Az összetett érzékelési, észlelési problémával járó idegrendszeri zavart joggal nevezték el Caroll művéről Alice Csodaországban szindrómának. A betegség ugyanis torzítja az emberi észlelést, érzékelést. A Todd-szindrómának is nevezett betegség jelentkezésekor az érzékelt tárgyak magukhoz képest túl nagynak tűnnek (makropszia) vagy éppen ellenkezőleg, a környezetüket valótlanul kicsinek látják (mikropszia) a páciensek. A látászavar mellett ráadásul hallásbeli és más szenzoros problémákkal is jár. Előfordulása leginkább gyermekkorban gyakori, a legtöbben kinövik. Pontosan nem világos, hogy mi okozza, lehet az migrén, epilepszia, de hozták már összefüggésbe agyi daganatokkal, pszichoaktív gyógyszerekkel és az Epstein-Barr-vírussal is.
Vízallergia
Az emberi test mintegy 60 százaléka víz, ezért igen megdöbbentő, ha valaki a H2O-ra allergiás. Ezt az állapotot aquagenic urticariának nevezik, és bár nem igazi allergia, a bőr vízzel való érintkezésekor viszkető csalánkiütés rendkívül gyors megjelenésével jár, különösen a nyak, a kar és a törzs felső részén. Az ebben a betegségben szenvedők számtalan hétköznapi rutintevékenység ellátására is képtelenek, beleértve a mosogatás vagy zuhanyozás, de esetükben még az elázás is komoly tüneteket produkálhat. Nagyon ritka esetekben a sírás és víz ivása is rohamot válthat ki. Bár az érintett emberek száma nagyon alacsony, 230 millióból 1 embert ha érint, leginkább a nők körében, pubertás alatt vagy közvetlen az után alakulhat ki.
Vízallergia esetén, vízzel érintkezve kiütések jelentkeznek a betegen
Mögöttes okai nem tisztázottak, egyes tanulmányok szerint a vízben oldott anyagokra adott reakcióról van szó, amelyek a bőrrel érintkezve immunválaszt váltanak ki. A másik elmélet szerint a bőrön vagy a bőrben lévő anyagok reakcióba lépve a vízzel váltják ki a vízallergiát. Mivel ennyire ritka, kevés kutatás áll rendelkezésre, és mivel nem vált ki a szervezetben hisztamintermelést, az antihisztaminszerek hatástalanok ellene.
Élőhalott-szindróma
A Cotard-féle tévképzetben szenvedő emberek úgy érzik, hogy hiányoznak bizonyos testrészeik, lelkük eltávozott és már halottak, mindössze tovább járkálhatnak az élők között. A Dr. Jules Cotard által 1882-ben először leírt szindrómában szenvedők gyakran látogatják a temetőket, elhanyagolják testi egészségüket és személyes higiéniájukat. Rendkívül ritka állapot, okai nem ismertek, de gyakran jár a skizofréniával és más hangulati zavarokkal kéz a kézben. 2013-ban megjelent egy tanulmány, mely azt mutatta be, hogy a Cotard-féle őrületben szenvedők agya éberen is vegetatív állapotot mutatott, az agy frontális és parietális régióiban korlátozott volt az aktivitás. A mai napig nincs rá gyógymód.
Kőember-szindróma
Nem kell a mitológiai lény, a Medúza arcába néznie néhány embernek ahhoz, hogy kővé váljon. Az orvosi nevén fibrodysplasia ossificans progressiva (FOP) betegség ugyanis csontszövetet növeszt ott, ahol izomnak, ínnak vagy más kötőszövetnek kellene lennie. Ez a csontnövesztő ACVR1-gén mindenkiben jelen van, viszont csontvázunk kifejlődése után működése majdhogynem leáll, a betegséget okozó hibás gén azonban nem képes felhagyni tevékenységével, így izom- vagy ínsérülés esetén a regenerálódás során csontszövetet növeszt, az évek alatt teljesen elcsontosodik a test, a súlyos esetekben a betegek szinte mozdulatlanná, teljesen szoborszerűvé válnak, ezért is hívják kőember-szindrómának is az elváltozást.
Szellemkéz-szindróma
Az Addams Family-ből ismerős lehet az önállóvá váló kéz, amely valójában egy nagyon is valóságos állapot, amit idegen kéz szindrómának (AHS) neveznek. Ez egy olyan neurológiai rendellenesség, amely során a beteg úgy érzi, hogy a keze (bár ritkábban előfordul a lábbal is) felett elvesztette az uralmat. Mintha az a végtag nem hozzá tartozna, nem a sajátja lenne, hanem független, szabad akarattal rendelkezik és a saját belátása szerint cselekszik. Sokan úgy érzik, hogy kezük agresszív lesz, ellenük fordul, olykor meg is akarja fojtani őket. Bár nem tudni, mi áll a betegség mögött, az agyi vizsgálatok szerint ilyenkor a szenzoros és motoros területek működnek rendellenesen, a corpus callosum, a frontális, parietális és nyakszirti lebeny. Sztrók, neurodegeneratív betegségek - mint például az Alzheimer-kór - agydaganatok, során alakulhat ki. Nincs rá hatásos gyógyszer, sem kezelés.
Forrás: medicalnewstoday.com