A kávéban koffein, a teában tein található meg nagy mennyiségben. A tea szűkebb értelemben véve a teacserje levélzetének forrázata, a kávé a kávécserje termésének őrleményéből készült főzet. Hétköznapi értelemben minden növényi forrázatot teának nevezünk, a kávé esetében határozottan megkülönböztetjük a kávé elé biggyesztett "pót" szóval. Jó, ha tudjuk, hogy minél sötétebb a tea, annál inkább élénkítő hatású. Ha csak a változatosság kedvéért, vagy egészségügyi megfontolásból, de érdemes kipróbálni a teán és a kávén kívül alternatív téli frissítőket. Lássuk, hogyan frissülhetünk felesleges alkaloida-bevitel nélkül!
Gyömbértea - a klasszikus
A bumfordi, vicces gyömbérgyökeret manapság bárhol beszerezhetjük. Felhasználás előtt gyökérkefével sikáljuk le, illetve hámozzuk meg a felhasználni kívánt részt. Reszeljünk le fejenként kb. egy ujjbegynyi gyömbért a reszelő finom oldalán, majd forrázzuk le vízzel. Hagyjuk állni 10-15-20 percig, attól függően, mennyire erősen szeretjük. Úgy is elkészíthetjük, hogy a hideg vízbe reszeljük bele a gyömbért, majd a vizet felforraljuk, és hagyjuk, hogy fogyasztható hőmérsékletűre hűljön. Kevés mézzel édesíthetjük.
Forralt must
Palackozott mustot (lehet fehér és vörös, vagy vegyesen) szegfűszeggel, fahéjjal, kardamonnal ízlés szerint felforralunk. Tehetünk bele citrom-és/vagy narancskarikákat is. Édesíteni felesleges, a must cukortartalma elég kell, hogy legyen. Gyakorlatilag forralt bort kapunk, alkohol nélkül, így a sofőrök is élvezhetik a közös forralt borozást. Ha ünnepi alkalomra készítjük, dobjunk hozzá bátran aszalt gyümölcsöket, amiket ízlés szerint a kitöltött italok poharaiba helyezhetünk.
Karobos cikóriakávé
A cikóriakávét (vagy malátakávét, egyéb pótkávét) gazdagítsuk egy púpozott kávéskanál karobbal, így keverjük simára kevés vízzel, míg sűrű massza nem lesz, majd öntsük fel forró vízzel! A pótkávé koffeinmentes, a kakaót helyettesítő karob teobromin-mentes, viszont ízre felettébb kellemes a végeredmény. Kávérajongók ne kávéízt várjanak! Ha megfogadják ezt a tanácsot, akár ízleni fog még nekik is!
Fahéjas almás hárstea
A 100%-os, dobozos almalevet érdemes használni erre a célra, hisz az már pasztörizált, így nem teszünk rosszat, ha felforraljuk egy kis fahéj társaságában. A hársfateát és a fűszeres almalevet fele-fele arányban keverjük! Ha még édesíteni szeretnénk, feltétlenül hársmézet használjunk! Úgy is készíthetjük, hogy a hársfatea forralóvizébe tesszük a fahéjat, és a kész teához öntjük az almalevet.
Csipkecsoda
Csipkebogyóteát készítünk, majd csipkebogyólekvárral ízesítjük, ha nem elég édes, kevés mézet keverhetünk hozzá, illetve citromlével tovább fokozhatjuk intenzitását. Javasoljuk, hogy a csipketeát ne forraljuk, inkább csak meleg vízzel öntsük le a bogyókat, és hagyjuk állni őket, engedjünk időt neki, hogy a C-vitamin tartalom kioldódjék belőle. Ne is forraljuk fel, próbáljuk csak szájmelegre melegíteni fogyasztás előtt. Ha filteres csipketeát használunk, a címkéjén leírtak szerint járjunk el.