Az emberi test működését még a mai napig nem sikerült teljesen kiismerni a kutatóknak, és ez nem is csoda, hiszen elképesztő, hogy mire vagyunk képesek. Jöjjön most egy lista a különleges emberi képességeinkről!
1. A dehitratáltság jele
A folyadékcsökkenés okozhatja a bőr kiszáradását, melyet úgy lehet ellenőrizni, hogy a bőrödet összecsíped két ujjaddal az alkaron vagy a hasadon. Egy kis ideig tartó szorítás után a bőrt el kell engedni. A normál hidratáltságú bőr gyorsan visszatér eredeti formájába, a dehidratált bőrnek azonban hosszabb időbe telik, mire visszanyeri a formáját.
2. A sejtek termelődése
Testünk folyamatosan dolgozik és új sejteket termel. Az izraeli Weizmann Tudományos Intézet munkatársai, Ron Sender és Ron Milo szerint naponta több mint 330 milliárd sejtet cserélünk le. Ezzel az ütemmel a szervezetünk másodpercenként több mint 3,8 millió új sejtet hoz létre. Mire befejezed ennek a bekezdésnek az olvasását, körülbelül 75 millió új sejted lesz, ezek többsége vérsejt, amiket a bélsejtek követnek a sorban.
3. Hosszú távú futás
Nem mi, emberek vagyunk a leggyorsabbak, és a látásunk sem tartozik a legjobbak közé az állatvilágban, de van két dolog, amit jobban tudunk, mint bármely más élőlény a Földön. Az egyik az, hogy mi vagyunk a legokosabbak, de a második és a legmeglepőbb dolog az, hogy hosszú távon minden állatot le tudunk győzni. Szőrtelen testünknek és verejtékmirigyeinknek köszönhetően az embereknek kiváló hűtőrendszerük van, és a testtartásunk is kiválóan alkalmas a futáshoz. Elődeink sokszor addig üldözték az állatokat, amíg azok össze nem estek a kimerültségtől, így a zsákmány garantált volt.
4. Többnyire vízből állunk
A víz nélkülözhetetlen az élethez. Egyes állatok akár 90 százalékban vízből állnak, de a mi testünk ennél kevesebbet tartalmaz. Egy felnőtt nőnek körülbelül 55 százaléka, míg egy felnőtt férfinak akár 60 százaléka is víz lehet. A csecsemők és a gyermekek teste több vizet tartalmaz, mint a felnőtteké, a több zsírszövettel rendelkező embereknek pedig kevesebb a víz a testükben. A legtöbb víz a szervezetben a tüdőben, az izmokban és a vesékben található.
5. A legerősebb izom
A legnagyobb izom a testünkben a farizom, és a legtöbben azt gondolják, hogy ez a legerősebb, pedig ez tévedés. Az állkapcsunk rendelkezik a legnagyobb erővel mind közül. Ennek oka az, hogy itt az izmok úgy helyezkednek el, hogy egyfajta diótörőként működjenek. A férfiak átlagos harapóereje 39 kg, míg a nőké 22 kg.
6. A csontok ereje
Az emberi csont körülbelül ötször erősebb, mint az acél. Egy azonos méretű fémdarabbal összehasonlítva a fém három-ötször nehezebb lesz, ami azért van, mert a fém sűrűbb, mint a csont. Az emberi csont körülbelül négyszer olyan erős, mint az azonos tömegű beton. 16 köbcentiméter csont akár öt közönséges kisteherautót, vagyis körülbelül 8,6 tonnát is elbír.
7. Szagmemória
Ha valaha is éreztél már olyan illatot, amely visszarepített az időben, akkor ez nem illúzió volt. Kiderült, hogy az agy anatómiájának köszönhetően elég jól emlékszünk az illatokra, ugyanis a szaglószervünk közvetlen összeköttetésben áll az agy érzelmi és memóriaraktározó központjával.
8. Szuperlátás
Az emberi szem egy összetett szerv, amely segít nekünk érzékelni a körülöttünk lévő világot. Egy kutatásban azt vizsgálták, hogy milyen messzire látjuk a gyertyafényt. Kiderült, hogy a maximális távolság, amíg még érzékelte a szem: 2,6 km, ami elég lenyűgöző, tekintve, hogy a gyertyafény milyen kicsi.