Svájci kutatók érdekes felfedezést tettek: az agyunk jobban értékeli azokat a pozitív emberi hangokat, amelyeket bal oldalról hallunk meg – írja az IFLScience. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a hangok érzelmi töltetét – akár pozitívnak, akár negatívnak, akár semlegesnek tekintjük – az is nagyban meghatározza, honnan származnak. A hirtelen felbukkanó, vagy a felénk tartó dolgok hangját kellemetlenebbnek, intenzívebbnek érezzük, mint a tőlünk távolodókét. Ez különösen igaz akkor, ha a felbukkanó hang a hátunk mögül jön, ami az evolúcióval magyarázható: őseink ugyanis inkább fenyegetésként érzékelhették ezeket.
1985-ben már azt is megállapították, hogy a bal fülünk különösen érzékeny az érzelmi töltetekre. Az új tanulmány ehhez azt teszi hozzá, hogy a bal oldal a pozitív üzenetű hangokra is érzékenyebb, erősebb idegi aktivitást okoz az agy hallóterületein. Ezt MRI-készülékkel vizsgálták.
Dr. Sandra da Costa és munkatársai 13 résztvevőt vizsgáltak meg, akik különböző hangokat hallgattak mindegyik irányból. Ezek között voltak a többi között erotikusak hangok, de értelmetlen magánhangzókat, ijedt sikolyokat, tapsot, szelet és ketyegő bombát is hallhattak.
Az eredmények azt mutatták, hogy az agy azon régióiban, amelyek a hangfeldolgozás korai szakaszaihoz kapcsolódnak, sokkal nagyobb aktivitás volt tapasztalható, amikor a résztvevők balról érkező, pozitív érzelmi töltetű vokalizációt hallgattak. Ezzel szemben jelentősen kevesebb aktivitást generáltak az elölről vagy jobbról érkező pozitív, semleges vagy negatív hangok.
Azt viszont egyelőre nem lehet tudni, hogy miért van ez az elfogultság a bal oldalról érkező pozitív hangokkal. A kutatók szerint érdemes lenne főemlősöket is alávetni egy ilyen vizsgálatnak, hogy kiderüljön, csak az emberekre, esetleg más állatfajokra is jellemző-e ez a jelenség.