Egy friss tanulmány szerint a férfiakat jobban megviseli az éjszakai munka, mint a nőket - írja a MedicalXPress. Egy kísérlet során egereket vizsgáltak, ami alapján azt találták, hogy a hímnemű egyedeket jobban megviseli a "belső óra" felborulása. Azt találták, hogy a napközbeni, illetve az éjszakai aktivitás megcserélése több negatív hatással járt rájuk nézve: felborult a bélrendszerük bakteriális egyensúlya, megváltozott a vérnyomásuk a többi között.
Több mint 90 ezer ember is részt vett a vizsgálatban, akik éjszakai munkát végeztek, az eredményeiket pedig összevetették azokéval, akik normál munkaidőben dolgoztak. A férfiaknál nagyobb eséllyel alakult ki metabolikus szindróma, mint a normál munkarendben dolgozóknál. A nőknél is nagyobb eséllyel alakult ki ez a probléma, ha éjszaka dolgoztak, de nem volt akkora a különbség a nappali beosztásúakénál.
Azt eddig is lehetett tudni, hogy az éjszakai műszaknak megvannak a veszélyei. Sokan küzdenek miatta magas vérnyomással, diabétesszel, szív- és más egészségügyi problémákkal. Ugyanis az emberi test természetes cirkadián ritmusa azt diktálja, hogy az emberek napközben legyenek aktívak, egyenek, a sötétben pedig aludjanak. Az éjszakai munka viszont teljesen felborítja ezt.
A kutatás vezetője, Dr. Garret FitzGerald, a Pennsylvaniai Egyetem professzora szerint az eredmény persze nem azt jelenti, hogy a nők minden esetben jobban bírják az éjszakázást. Számtalan tényező befolyásolja az éjszakai munkát, illetve a típusát (végzettség, bevétel stb.), így ezeket is figyelembe véve további kutatásokra van szükség a területen.