Charles Darwin félelme, hogy a családjában levő belterjesség megbetegítheti a gyerekeit, nem volt alaptalan, állítja egy új tanulmány.
Az Ohioi Állami Egyetem kutatócsapata, melyet Tim Berra vezetett, 25 családot vizsgált meg. Statisztikai összefüggést találtak a gyermekhalálozás és a Darwin/Wedgewood család belterjessége között.
Darwin az első unokatestvérét, Emma Wedgewoodot vette feleségül. A tudós anyja két harmadfokú unokatestvér házasságából született. Darwin 10 gyerekéből három meghalt, még mielőtt felnőtt volna. Egyiküket ismeretlen okból veszítették el, a másikat tíz évesen a tuberkulózis vitte el. A családi fotókról úgy látszik, hogy az a gyermek, aki skarlátban halt meg, fejlődési rendellenességekkel küzdött.
A kutatók - akik szerint a belterjesség fontos kockázati tényező számos betegség, köztük fertőző betegségek esetén is - elmondták, hogy az így létrejövő ártalmas génkombinációk magyarázhatják, hogy miért halt meg olyan sok Darwin gyermekei közül.
A belterjesség magyarázhatja azt is, hogy Darwin hat gyereke közül háromnak miért nem született gyermeke hosszú házasságuk ellenére sem. A kutatók azt is megjegyezték azonban, hogy Darwin három fia is a Királyi Társaság tagjai közé tartozott, Viktória Királynő pedig lovaggá is ütötte őket.