Mindenki tudja, aki valaha dolgozott irodában, mi történik, ha az egyik kolléga betegen megy munkába: nem kell sok idő, és a tüsszögés és trombitálás máris elterjed. Az Arizonai Egyetem kutatói most kimutatták, milyen gyorsan képesek a kórokozók terjedni az irodai környezetben, amikor csupán egyetlen dolgozó megy munkába betegen.
Az influenzás időszak küszöbén éppen aktuális kutatás azt mutatja, hogy ha egyetlen alkalmazott megy betegen az irodába reggel, ebédidőre már a közösen használt felületek, például a kilincsek, a fénymásoló gombjai, a hűtőszekrény, több mint fele válhat fertőzötté a vírussal. A kórokozók melegágyát legnagyobb valószínűséggel a kávéfőző fogantyúján, a telefonokon, az íróasztalokon és az asztalokon találhatjuk. A szakértők arra is rámutattak, hogy az olyan egyszerű beavatkozásokkal, mint például a kézmosás vagy a kézfertőtlenítő kendők használata, drasztikusan csökkenthető a fertőzés a dolgozókra leselkedő kockázata.
Kelly Reynolds és Charles Gerba az egyetem egyik irodájában végezte a kísérletet, amelyben körülbelül 80 ember vett részt, akik közül néhánynak apró cseppecskéket tettek a kezére a szokásos munkanap elején. A többség sima vízcseppeket kapott, egy személy kezére azonban a tudtán kívül olyan mesterséges vírusokat tartalmazó cseppecskét helyeztek, amelyek a náthavírushoz, az influenzavírushoz, illetve a gastroenteritist okozó vírushoz hasonlítottak. A kutatók négy óra elteltével mintákat vettek az iroda gyakran megérintett felületeiről és az alkalmazottak kezéről, és kimutatták, hogy a felületek és a dolgozók 50 százaléka fertőzött lett legalább az egyik fajta vírussal.
"Az emberek többsége azt hiszi, hogy a kórokozók főleg a köhögéssel és tüsszentéssel terjednek, pedig hihetetlenül sok tárgyat érintünk meg, különösen ebben a gombnyomkodó társadalomban" - magyarázta Gerba. A kutatók becslése szerint az alkalmazottaknak 40-90 százalék esélyük volt arra, hogy a három vírus valamelyikével megfertőződjenek.
Később ugyanezt a kísérletet megismételték, de ezúttal olyan óvintézkedéseket vezettek be, mint például ingyen zsebkendők, fertőtlenítő kendők és egy flakon fertőtlenítő szétosztása. Ezekkel az egyszerű beavatkozásokkal a fertőzés kockázatát 10 százalék alá tudták szorítani. Reynolds szerint az eredmények ismét szemléletesen bizonyítják, hogy rendkívül egyszerű óvintézkedésekkel nagyon hatékonyan meg lehet előzni a fertőzést. A kutatás másik fontos üzenete pedig az, hogy .