A buborékok íze miatt szeretjük az üdítőket?

A szénsavas italok nemcsak a nyelvet csiklandozzák, hanem felpörgetik az ízlelőbimbókat is, amelyek érzékelik az italban a buborékokat képző szén-dioxid jelenlétét.

Bár az állítás alapjául szolgáló kutatást egereken végezték, a kutatók szerint az ő érzékelésük nagyon is hasonlít az emberekéhez. A Science hasábjain megjelent tanulmány szerint az eddig ismerteken kívül képesek vagyunk a szén-dioxid érzékelésére is.

A kutatók egyes egértörzseknek kiütötték különböző ízlelőreceptor-génjeit, majd szódavizet vagy szén-dioxidot adtak nekik. A savanyú ízt érzékelő sejtekkel nem rendelkező egerek nem reagáltak, ami arra utal, hogy nem érezték a szénsavasságot.

A kutatók azonosítottak egy enzimet, amely az egerek savanyú ízt érzékelő sejtjeiben fordul elő és összehangolja az egész folyamatot. Az enzim a szén-dioxid lebontását végzi, miközben többek közt protonok képződnek. Ezek aktiválják a savanyú ízt érzékelő sejteket, amelyek a savanyú íznek megfelelő jeleket küldik az agy felé. Az enzimmel nem rendelkező egerek kisebb választ produkáltak a szénsavas víz és a szén-dioxid gáz esetében is.

Hogy miért nem érezzük akkor a szénsavas italokat savanyúnak? A kutatók szerint azért, mert a szénsavasság érzetét az ízérzeten kívül mechanoreceptorok is közvetítik, amelyek a nyelven szétrobbanó buborékok okozta csiklandozást érzékelik. Valószínű, hogy az agy másképpen értelmezi a savanyú ízt, mikor ezzel az érzettel együtt jelenik meg.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Lehet, hogy az állatok számára ez a képesség a rothadó élelmiszerek elkerülését tette lehetővé, hiszen abból gáz szabadul fel. Erre utal, hogy a muslicák is képesek felismerni a szénsavasságot, amelynek révén el tudják különíteni a - számukra ideális - részben rothadt gyümölcsöt a teljesen rothadtaktól.

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.