Idővel, átlagosan 35 éves kor fölött az emberi szervezet több csontot bont le, mint amennyit képez. De hogy ez a folyamat kinél milyen mértékben jelentkezik, nagyon sok tényezőtől függhet. A nőknél például nagyobb a kockázat, de a táplálkozás és a hormonális változás is jelentős szerepet játszik. Ezen kívül a csontritkulás mértéke attól függ, hogy az illető 35 éves korára mekkora csonttömegre tett szert, valamint, hogy milyen gyors lesz a leépülés folyamata.
A Gironai Doctor Josep Trueta Egyetemi Kórház kutatói nemrég felfedezték, hogy az Európán belüli csontritkulási statisztikák jóval alacsonyabbak a mediterrán térségben, és úgy gondolták, hogy ennek a hátterében az étrend állhat. A hagyományos mediterrán étrendet azért tartják olyan egészségesnek a szakértők, mert rengeteg zöldséget és gyümölcsöt tartalmaz, valamint sovány húsokat, halakat, továbbá az ételek főként olívaolajjal készülnek."Az olívaolaj fogyasztása összefüggésben áll a csontritkulás megelőzésével" - mondta José Manuel Fernández-Real, a kórház kutatója.
A kutatásba 127 embert vontak be akik 55-és 80 év közöttiek voltak. A résztvevőket egy korábbi, már két éve zajló mediterrán diéta hatását vizsgáló kutatásból véletlenszerűen választották ki. Az önkénteseket korábban három csoportra osztották, attól függően, hogy olyan mediterrán diétán éltek, amely sok kevert magvat is tartalmazott, vagy szintén mediterrán diétán, de olyanon, amelyben bőségesen volt szűz olívaolaj, vagy alacsony zsírtartalmú diétát választottak. A résztvevőket még a kísérlet előtt és azután is vérvizsgálatnak vetették alá. Kiderült, hogy csak annak a csoportnak vérképe mutatott a csontképzés szempontjából pozitív változásokat, amely az olívaolajos mediterrán étrenden élt két évig.
A kutatók szerint ez az első olyan randomizált vizsgálat, amely valóban bebizonyította, hogy az olívaolaj segít megőrizni a csontok egészséges állapotát.