A D-vitamin lesz a mellrák ellenszere?

Német kutatók szerint a D-vitamint felismerő receptort (érzékelő fehérjekomplex) kódoló gén egyes variánsai fokozhatják az emlőrák kockázatát a menopauza utáni korosztályban.

Dr. Jenny Chang-Claude és munkatársai a Breast Cancer Research-ben jelenttették meg közleményüket a témában.

A Heidelbergi Német Rákkutató Központ Daganatepidemiológiai Részlege és a Hamburg-Eppendorfi Egyetem Orvosi Biometria és Epidemiológia Intézete működött együtt a vizsgálatban, melybe 1408 beteget és 2612 kontroll személyt vontak be. A kutatók azt állítják, hogy a D-vitamin szedése és anyagcseretermékeinek vérszintje csökkenti az emlőrák kialakulásának kockázatát. A vitamin szerepet játszik a kalciumszint szabályozásában, és befolyásolja a sejtek differenciálódását, így résztvevő lehet a daganatos sejtekre jellemző burjánzás megakadályozásában. A D-vitamin és mellrák kapcsolatát vizsgáló kutatások eredményei ellentmondásosak voltak.

Chang-Claude és kollégái a D-vitamin receptorfehérjéjét kódoló gén különbözü variánsainak előfordulását tanulmányozták. Megállapították, hogy a receptor két ismert genetikai variánsát - a FokI és TaqI polimorfizmust -, illetve két feltehetőleg funkcionális jelentőségű variánst - a VDR-5132-t és Cdx2-t - hordozó nők körében nincs különbség a D-vitamin és a 25-hidroxi-D-vitamin biológiai jelzőmolekuláinak előfordulásában. Azt is kimutatták továbbá, hogy ezek a polimorfizmusok (genetikai variációk) nem befolyásolják a menopauza utáni korosztály rákkockázatát. Kiderült azonban, hogy az ösztrogénreceptor-pozitív tumorok sokkal gyakrabban fordulnak elő a TaqI génvariációt hordozó nők körében. Mindezek alapján valószínűsíthető, hogy a D-vitamin az ösztrogén-anyagcsere befolyásolásán keresztül fejti ki rákellenes hatását.

Forrás:
Medipress hírszolgálat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra