A harmadlagos dohányfüst, vagyis a cigarettafüst a levegőben való eloszlása utáni maradékának vizsgálata viszonylag új kutatási téma, de a szakértők máris bebizonyították, hogy rengeteg káros hatást fejt ki a por és egyéb felületek behatása, amelyek magukba szívták a füst mikroszkopikus részecskéit.
A Kalifornia Egyetem Egészségügyi Világnap című konferenciáján Manuela Martins-Green, az egyetem sejtbiológiai és idegtudományi tanszékének professzora munkatársaival a harmadlagos dohányfüst méreganyagainak hosszú távú hatásaival kapcsolatos kutatásukról tartottak beszámolót.
Az emberek kitettségét utánzó körülmények között vizsgált egerekben a harmadlagos dohányfüst hatására lelassult a sebgyógyulás, sőt krónikus sebek is kialakulhatnak. A májban a harmadlagos dohányfüst olyan rendellenességeket okozhat, amelyek szív-érrendszeri megbetegedésekhez és diabéteszhez vezethetnek. A tüdőben a hatások a fibrózissal hozhatók összefüggésbe, ami tüdőbetegséghez és asztmához vezethet. A viselkedés tekintetében a kutatók azt derítették ki, hogy a harmadlagos dohányfüst behatása hiperaktivitáshoz vezethet, mely hatást a dohányosok otthonában élő gyermekekben már kimutatták.
E hatásokat eddig még nem vizsgálták embereken, de amennyiben a fent említett állatkísérlet eredményeit a későbbiekben alátámasztják, az jelentős gazdasági következményekkel járhat a szállodai szobákra, gépjárművekre és otthonokra. Az például már most is elfogadott tény, hogy a dohányosok által vezetett használt autóknak gyorsabban csökken az értéke.
A Kalifornia Egyetem kutatói néhány éve foglalkoznak behatóan a harmadlagos dohányfüst hatásaival. Bár a kép egyelőre nem teljes, a szakértők azt már tudják, hogy amikor a füst alkotóelemei, például az ismert rákkeltő anyagoknak számító nitrozaminok és benzolszármazékok, valamint a nikotin kölcsönhatásba lépnek például az ózonnal, az újonnan létrejött toxikus vegyület még nagyobb kockázatot jelent. Ilyen és ehhez hasonló kémiai átalakulások következnek be, miközben a füst maradványai egyre hosszabb ideig megmaradnak.
Bár a harmadlagos dohányfüsttel kapcsolatos kutatás új területnek számít, a szakértők mégis azt javasolják, hogy mindenkit tájékoztassanak a harmadlagos dohányfüst behatásának lehetséges veszélyeiről.