"A közösség média jól meghatározható és mérhető adatokkal szolgál a páciensek egyébként nehezen megfogható napi életviteléről. Ezáltal kiváló lehetőséget biztosít az egyes betegségek életmódbeli és környezeti rizikófaktorainak tanulmányozásához és értékeléséhez" - olvasható a PLOS One tudományos folyóirat hasábjain megjelent tanulmányban. Vizsgálataik során a kutatók mintegy ezer önkéntes közel 950 ezer, egyenként legalább 500 szót tartalmazó posztját vetették elemzés alá.
Végeredményben 21 különféle betegséget, egészségügyi problémát és állapotot olvastak ki a bejegyzésekből, beleértve emésztési panaszokat, sérüléseket, bőrproblémákat, szexuális úton terjedő fertőzéseket, terhességet, szorongást, elhízást, kábítószer- és alkoholfüggőséget egyaránt. Ezek egy részének meghatározásához nagy szükség volt olyan demográfiai adatok figyelembe vételére is, mint a kor, a nem vagy a rassz, akadtak azonban olyanok is, amelyek önmagában a felhasználók Facebookon használt megfogalmazásaiból is jól kimutathatók voltak.
Az alkoholfüggőség például gyakran fordult elő azoknál az önkénteseknél, akik az ivás, a részegség vagy az üveg szavakat használták a bejegyzéseikben. A trágár kifejezések jellemzően drogfüggőséghez és pszichózishoz kötődtek, míg a gyomor, fej és fájdalom szavak használata rendszerint arra utalt, hogy az érintettek depresszióból eredő fizikai tünetekkel küzdöttek. Azok pedig, akik gyakran írták le az isten, a család vagy az imádkozás szót, nagyobb valószínűséggel szenvedtek cukorbetegségben.
Az eredmények ellenőrzéséhez a kutatók felhasználták a résztvevők elektronikus egészségügyi adatait is. Mindezek nyomán kiderült, hogy a módszer elsősorban a cukorbetegség és az olyan mentális problémák kimutatásában volt hatékony, mint a szorongás, a depresszió és a pszichózis.
Forrás: PLOS One