A Harvard Egyetem Közegészségügyi Karának kutatói Dr. Xiang Gao vezetésével összesen 136.474 embert vizsgáltak, akiknél kezdetben nem álltak fenn a Parkinson-kór tünetei. A résztvevőket arról kérdezték, szednek-e úgynevezett nem-szteroid gyulladáscsökkentőket, például aszpirint, ibuprofent vagy acetaminofent. Hat év elteltével 293 embernél alakult ki Parkinson-kór.
A vizsgálatból kiderült, hogy a rendszeresen ibuprofent szedőknél 40 százalékkal ritkábban jelentkezett a betegség, ez a védő hatás egyenes arányban volt a gyógyszer adagjával. Az összefüggések akkor is fennálltak, amikor figyelembe vették az életkort, a dohányzást és a koffeinbevitelt is.
"Az ibuprofen volt az egyetlen nem-szteroid gyulladáscsökkentő, amely csökkentette a Parkinson-kór kockázatát" - mondta el Gao. "Más gyulladáscsökkentők és fájdalomcsillapítók nem befolyásolták a rizikót. A jövőben azt kell majd meghatározni, hogyan és miért csökkenti az ibuprofen az egymillió amerikait érintő Parkinson-kór kialakulásának kockázatát."
A tanulmányról az Amerikai Neurológusok Társaságának 62. éves gyűlésén számolnak majd be Torontóban, április 10 és 17 között.
Forrás: Medipress hírszolgálat
Animáció: HáziPatika.com