A beszéd akusztikájából megállapítható, hogy mennyire kimerült, fáradt valaki - állítja egy ausztrál kutató, aki egy speciális módszert is kidolgozott ennek megállapítására.
A Melbourne-i Egyetem akusztikusa, Adam Vogel egy fáradtságkezelő tanulmány során végzett megfigyeléseket a virrasztás beszédre gyakorolt hatásairól, továbbá leírt egy új módszert is, mely a beszédből akusztikusan elemzi, miként hat a kimerültség a központi idegrendszerre.
Az egyén beszédének elemzésével, a normál, nyugodt beszédtempótól való eltérés mérésével lehetővé válik az orvosok számára, hogy objektív döntéseket hozzanak a munkaképesség szempontjából. Klinikai kísérletek során - ahol a figyelem a kulcsfontosságú a mért eredményeknél - is megfigyelhető vele a kimerültség.
A 24 órás kísérletben 18 fiatal felnőtt vett részt, akiktől kétóránként beszédmintákat gyűjtöttek be. Vogel munkatársaival együtt a beszéd elemeit vizsgálta, például a szünetek hosszát, a beszédet igénylő feladatok végrehajtásának teljes idejét. Az eredményekből kiderült, hogy minél fáradtabb valaki, annál lassabban beszél, a hangmagasság gyakrabban változik, a tónus elmosódik. Azt a következtetést vonták le, hogy a kimerültség miatt nehezebb kontrollálni a beszédben résztvevő izmok munkáját.
"Habár 24 órán át ébren maradni testileg és lelkileg is fárasztó, nagyszerű módja annak, hogy új barátokra tegyünk szert" - jegyezte meg Vogel. "A legtöbb kísérleti alany nagyon jól szórakozott a tesztek között, filmet néztek, olvastak, beszélgettek."
Eredményeikről a Journal of the Acoustical Society of America című folyóirat számolt be.
Animáció: HáziPatika.com