Facebookon osztogatott lájkjainkból egy olyan, öt jellemvonáson alapuló személyiségmodell rajzolódhat ki, amely igazán meglepheti testvéreinket, szülőanyánkat, de még partnereinket is.
Dr. Youyou Wu és kollégái 70,520, a kísérlethez hozzájáruló Facebook-felhasználó lájkjait vizsgálták meg az ún. Big Five személyiségmodell fényében, amely öt jellemvonás (barátságosság, lelkiismeretesség, extraverzió, kiegyensúlyozottság, nyitottság) kombinációjából alkot meg egyfajta személyiségprofilt.
Ezután személyiségteszteket adtak a Facebook-felhasználóknak, akik megkérték kollégáikat, barátaikat és családtagjaikat, hogy töltsenek ki velük kapcsolatban egy-egy kérdőívet. A kutatók ezután összehasonlították az eredményeket: elég lájk birtokában a számítógépek jobban fel tudták térképezni egy ember önbevalláson alapuló személyiségét, mint legjobb barátai vagy családja. 10 lájk birtokában egy számítógép már pontosabban tudott profilozni egy munkahelyi kollégánál, 70-nél már egy szinten volt egy baráttal vagy lakótárssal, 150-nél jobb volt egy családtagnál, a párkapcsolat szintjét pedig 300 lájk után érte el.
Mivel egy átlagos Facebook-felhasználónak körülbelül 227 lájk van a profilján, ez elég ahhoz, hogy egy számítógép meglepően jó személyiségprofilt állítson fel róla, állítja Dr. Wu. "Mindez persze meglepőnek tűnhet, hiszen az emberek általában elég jó képet tudnak felállítani a személyiséggel kapcsolatban. Azt gondolnánk, hogy a hozzánk közel levők jól ismernek minket, úgyhogy még meglepőbb, hogy a számítógépek saját játékunkban győznek le minket."
Elmondása szerint egyre több időt töltünk online , ami a számítógépek szempontjából kifejezetten hasznos - barátaink és munkatársaink csak bizonyos élethelyzetekben látnak minket, úgyhogy kevesebb információból tudnak dolgozni, a gépek viszont rengeteg releváns információhoz férnek hozzá, nagy memóriájuk van és konzisztens, rendszerezett módon tudnak döntéseket hozni, míg az emberek hajlamosak a részrehajlásra, mondja a kutató.