A kutatók azt állítják, hogy a gumikesztyű használata valóban szükséges olyan esetekben, amikor testnedvekkel történő érintkezés várható, vagy amikor a beteget állapota miatt óvatosan kell megérinteni. A gumikesztyű viselése azonban nem helyettesítheti a hatékony kézhigiéniát, melyet a beteggel való kontaktus előtt és után kell elvégezni.
Bár a kesztyű csökkenti a kézfejre átvitt kórokozók számát, a kórokozók néha a gumikesztyűn is áthatolhatnak. A kézfej akkor is szennyeződhet, amikor a testnedvekkel való kontaktust követően leveszik, és a kesztyűt borító folyadék "visszaspriccel".
A kutatók Dr. Sheldon Stone vezetésével több mint 7000 beteggel történő kontaktust elemeztek 15 brit kórházban. Az eredmények azt mutatták, hogy az általános kézhigiéniai követelmények betartása "elkeserítően alacsony arányú", mindössze 47,7 százalék, amikor pedig a kezelést végző szakemberek gumikesztyűt viselnek, még ennél is rosszabb, mindössze 41 százalék.
A jelenség, melyet a kutatók csak "piszkos kéz gumikesztyűben" néven említenek, aggasztó mivolta ellenére felveti annak lehetőségét, hogy a kórházi fertőzéseket a megfelelő kézhigiénia előmozdításával vissza lehet szorítani.
A tanulmány az Infection Control and Hospital Epidemiology decemberi számában jelenik meg.