Meglehetősen gyakori tapasztalat, hogy ha egy hideg őszi vagy téli napon huzamosabb időt töltünk a szabadban, akkor folyamatos pisilési ingerrel szembesülünk. Hiába tudjuk, hogy mielőtt elindultunk, elintéztük a kisdolgunkat, odakint újra megtalál minket a kényszer. A jelenséget - amely egyébként teljesen normális, és valószínűleg legalább egyszer mindenki átélte már élete során - "cold diuresis", azaz hideg diurézis néven emlegetik, lényege, hogy a szervezetünk a hideg hatására több vizeletet választ ki.
Miért kell folyton pisilnünk a hidegben?
Az emberi test mindig igyekszik alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, így például az alacsony hőmérséklethez is. Hogy a belső szerveinket melegen tarthassa, a vérerek összeszűkülésével csökken a testünk azon részeibe történő véráramlás, amelyek ki vannak téve a hidegnek - így például a kezekben, lábakban, fülekben és az orrban. Bár a vér számára kevesebb "hely" van, a mennyisége ugyanannyi, vagyis a vérnyomásunk megemelkedik, amit úgy próbál a szervezet kompenzálni, hogy a vesék elkezdik kiszűrni a felesleges folyadékot a vérből. A folyadék a húgyhólyagba kerül, ami folyamatos pisilési ingert eredményez. Érdekesség, de a teli hólyag újfent hővesztést okoz, ezért célszerű minél hamarabb könnyíteni magunkon.
Vannak, akik szerint a sókhoz van köze
A magyarázat logikusnak tűnik, de sokak szerint nem fedi teljesen a valóságot. Egyes kutatók ugyanis vizsgálataik során arra az eredményre jutottak, hogy nem minden állatnál és embernél emelkedett meg a vérnyomás a hidegben - főleg azoknál nem, akik hosszabb időt töltöttek odakint. Mindemellett a szakértők azokat az általános hormonális változásokat sem mindig tudták megfigyelni, amelyek a megnövekedett vizeletmennyiség esetén jellemzőek.
A másik elmélet szerint tehát a hidegben tapasztalt állandó pisilési ingernek a szervezetben található sókhoz van köze. A vesék hidegben nem működnek megfelelően, így a sók vizeletből való felszívódása sem tökéletes, ez pedig azt eredményezi, hogy a vérből nagyobb mennyiségű víz áramlik a vesék felé (ozmotikus diurézis), vagyis többször kell pisilnünk. Nyilván ez a folyamat nem pár perc alatt zajlik le, hiszen a veséknek idő kell ahhoz, hogy elkezdjenek küszködni.
Komoly problémát is okozhat
A hideg vagy ozmotikus diurézis nagyon is komoly problémát jelent azoknak, akik hidegben dolgoznak vagy élnek, az átlagember számára azonban az állandó ingernek/ vécére járásnak nem szabad többnek lennie, mint apró kellemetlenségnek. Egészen addig, amíg figyelünk arra, hogy pótoljuk az elveszített folyadékot.
Forrás: mirror.co.uk , youtube.com