Nem az ijesztgetés vonzó
A Purdue Egyetemen többféle aspektusból is kutatták a horrorfilmek emberi testre gyakorolt hatásait az elmúlt években. Az eredmények szerint akik szeretik az ilyen mozikat, nem a félelemérzet és az ijesztgetés miatt vannak oda értük annyira. "A félelem negatív érzelem. A horrorrajongók nem ezt keresik, hanem az adrenalinlöketet , amely a félelemérzettel együtt jár" - nyilatkozta Glenn Sparks professzor, a kutatások egyik vezetője.
"Olyanok is vannak, akik egyszerűen jobban érzik magukat azután, hogy a mozivásznon szembenéztek számukra félelmetes és riasztó dolgokkal. Néhányukban ugyanis ilyenkor megfogalmazódik, hogy ha a való életben kerülnének szembe valami hasonlóval, akkor valószínűleg képesek lennének megbirkózni vele" - tette hozzá a szakember.
A félelem a DNS-ünkbe kódolt
Őseink életében, akiknek vadászniuk és gyűjtögetniük kellett a megélhetésért, sok volt a veszélyforrás - például a rivális ragadozók. Éppen ezért a felkészülést a veszélyre, az éberség igényét eltároltuk a DNS-ünkben. A horrorfilmek nézése alatt egyes szakértők szerint ezt az igényt elégítjük ki.
Agyunktól függ, hogy mennyire szeretjük a horrorokat
Ha egy ijesztő filmet nézünk, agyunk két része aktiválódik - a talamusz és az amigdala. A talamusz a testből érkező üzeneteket dolgozza fel, míg az amigdala segít eldönteni, hogy a félelemérzet valós, vagy csak érzékeink éberen tartásáról van szó. Hogy mennyire kedveljük ezeket a filmeket, attól is függ tehát, hogy agyunk ezen részei mennyire képesek együttműködni.
Segítenek a kalóriaégetésben
Ha pedig megijedünk, akkor adrenalinszintünk megugrik, ettől pedig felgyorsul az anyagcserénk . Egy kutatás szerint egy horrorfilm megtekintése alatt harminc százalékkal több kalóriát égethetünk el.
Forrás: livestrong.com