Aki matuzsálemi kort szeretne elérni, annak néhány jó tanáccsal szolgálnak azok, akik elmondhatják/elmondhatták már magukról ezt. A "szakértők" mindannyian túljutottak a századik életévükön, és időnként meglepő magyarázatot találtak erre. A német Focus magazin online kiadása alighanem mindegyikőjüktől a lehető legextrémebb indokokat citálja.
1. tanács: munka. A japán Izumi Sigecsijo 120 évig élt. 1986-os halála előtt 98 évet töltött munkával, 105 évesen ment nyugdíjba a cukornád-termesztéssel foglalkozó gazda. Mottója egyszerű volt: "Korán kelni és lefekvés előtt egy gabonapálinkát lehajtani."
3. tanács: fokhagyma. A fokhagyma gyakori fogyasztása, továbbá az olívaolaj és a portói bor hozta meg a magas életkort a francia hölgynek, Jeanne Louise Calment-nak. Ő 122 évesen hunyt el 1997-ben.
4. tanács: hidratáló krémek. Gertrude Weaver sajátos tanácsot ad potenciális követőinek. Azt javasolta, hogy használjanak sok hidratálókrémet a bőrük védelmére. Ezen kívül legyenek kedvesek mindenkivel, szeressék a szomszédaikat, és végül: egyék a saját főztjüket. A 116 éves amerikai hölgy halála előtt pár napig a világ legöregebb embere volt.
5. tanács: tánc. A 2007-ben 115 évesen elhunyt Emiliano Mercado Del Toro valódi latin szerető volt. A férfi a Karib-tengeri Puerto Ricóról származott, és a táncra "szavazott". Szerinte ez, mármint a parketten való sok mozgás fiatalította meg őt.
6. tanács: nők. "Cigaretta, whisky és nők" - így összegezte a titkát a 2009-ben elhunyt angol férfi, Henry Allingham. A 113. életévében elhunyt matuzsálem ebben látta a receptet a magas életkor elérésére.
7. tanács: kerülni a házasságot. A 2007-ben állítólag 116 évesen elhunyt ukrán Grigori Nestor (más átírás szerint: Grigorij Nyesztor) saját bevallása szerint mindig is "szívtipró" volt. Azért vált azonban e verzió szerint matuzsálemmé, mert soha nem házasodott meg. Így aztán nem tette ki magát a családi élet idegromboló tehertételeinek - vallotta az ukrán férfi.
Mást mond a tudomány?
A Focus összeállításával szemben a korábbi, az említettnél tudományosabb magyarázatok csak részben esnek egybe a matuzsálemek önigazolásával: így ismert, hogy a húsban szegény, halban és zöldségekben gazdag életmód Ikaria szigetének lakóit az átlagosnál tíz évvel tovább élteti. Sok olívaolajat használnak, és finom gyógyteákat isznak, és fizikailag is nagyon sokáig aktívak az itt élők.
Egy általunk idézett másik tanulmány szerint a férfiak számára a jó alvás, a nőknél emellett még a megfelelő étkezés fontos a hosszú élethez.
Az ukrán Nesztor állítása szintén ellentmond a tudományos eredményeknek. A házasság elkerülése ugyanis statisztikailag nem előnyös a férfiaknak, ha tovább akarnak élni. Az egyedülálló férfiaknál például sokkal magasabb egy kutatás szerint az agyi érkatasztrófák bekövetkezésének valószínűsége.
A japán földművestől sem az általa mondottakat jegyezhetjük meg tanulságként, hanem Izumi Sigecsijo példájából, életéből tanulhatunk: a kertészkedés például meghosszabbítja az életünket, ezt svéd kutatók igazolták. Márpedig a japán földműves alighanem aktív életmódjának is köszönhette a hosszú életét. Végül is a Puerto Ricó-i "latin lovert", Emilianót is e kategóriába sorolhatjuk a matuzsálemek közül, hiszen a testmozgás, a tánc idősebb korban is segíthet fittségünk megőrzésében.