Az élelmiszerek eltarthatóságában fontos szerepet játszik az alacsony hőmérsékleten való tárolás, amit már az őskorban is felismertek, hiszen az elejtett vadat hóval, jéggel hűtötték. Később az ókori görögök és a rómaiak földbe ásott jégvermeket használtak az élelmiszerek tárolására, a középkorban pedig pincékben és kutakban hűtötték az élelmet. Az idő múlásával egyre nagyobb igény mutatkozott a táplálékok, húsok tartósítására, a gyümölcsök, italok és borok hűtésére, így megkezdődött a jégkereskedelem és a mechanikus hűtőberendezések feltalálásának korszaka.
A jéggel történő hűtésnek egészen a 19. századig meghatározó szerepe volt. Az első sikeres mesterséges hűtési eljárás a skóciai születésű William Cullen nevéhez fűződik, majd az első gőzzel működő hűtőgép terveit Oliver Evans amerikai mérnök fogalmazta meg, 1805-ben. Az első igazi, akkor még gőzzel működő "hidegcsináló gépet" az egyesült államokbeli John Gorrie építette meg a 19. század közepén. Ezt követően számtalan technikával kísérleteztek, de végül a "kompresszoros megoldás" vált be, amely bizonyos gázok összepréselése révén hozza létre a hűtőközeget.
A kisebb méretű háztartási hűtőszekrények csak a 20. század elején jelentek meg. Az első elektromos hűtőt, azaz a frizsidert Chicagoban, adták el. 1928-ban egy újabb mérföldkövet jelentett a freon feltalálása, amely Thomas Midgley nevéhez fűződik. A freon egy színtelen, szagtalan hűtőközeg, amely nem jelentett robbanásveszélyt és nem volt egészségre ártalmas, mint a korábban alkalmazott ammónia.
A freon alkalmazása forradalmasította a háztartási hűtőszekrények elterjedését, és 1937-ben az Egyesült Amerikai Államokban már minden második háztartásban megtalálhatóak voltak. Később aztán kiderült, hogy a freon a levegőbe jutva károsítja az ózonréteget, így betiltották az Európai Unióban. Ezért napjainkban a technológia jelentős mértékben a környezetvédelmi céloknak megfelelő megoldásokat részesíti előnyben.
Megváltozott funkciók
Napjaink frizsiderje már nemcsak a hűtésre helyezi a hangsúlyt, hanem sokkal inkább a család mindennapi életének részese kíván lenni, és ennek megfelelően különböző okos funkciókkal turbózzák fel őket. Ráadásul a modern hűtőszekrény a konyhabútor divatjával változik, így a gyártók is egyre nagyobb figyelmet fordítanak a designra is, a praktikus kialakítás és a költséghatékony működés mellett.
A legújabb fejlesztés a Food ShowCase hűtőszekrény, amelynek kialakításakor például azt vették figyelembe, hogy az okos megoldásokkal megkönnyítsék a család életét, és a készülék minden egyes négyzetcentiméterét kihasználják. A tervezésnél nagy figyelmet fordítottak arra, hogy a fogyasztók tökéletesen átlássák a készülékben tárolt élelmiszereket, könnyedén és gyorsan hozzáférhessenek a leghátsó rekeszekben tárolt kis apróságokhoz is.
A hűtőszekrény tárolóterét intelligensen, a család különböző igényeinek megfelelően osztották fel. Eszerint a ShowCase részbe a családtagok által gyakran keresett élelmiszerek kerülnek, míg az InnerCase a hosszabb távon tárolt élelmiszerek számára áll rendelkezésre.
Három fő zónát is kialakíthatunk. Így elkülöníthetjük a főzés közben leggyakrabban használt élelmiszereket - tojás, sajt vagy különböző szószok -, míg a családi rekeszben a rendszeresen keresett élelmiszereket, italokat vagy gyümölcsöket különíthetjük el, az alsó gyerek részt pedig a kisebb harapnivalók számára tarthatjuk fenn.