Úgy tűnik, a káromkodás csökkenti a fájdalomérzetet -legalábbis erre a következtetésre jutott a Keele Egyetem Pszichológiai Intézetének kutatása, melynek eredményeit a NeuroReport c. szaklapban tették közzé. A kutatók 60 önkéntesen jelentkezett hallgatót arra kértek, hogy dugják kezüket egy vödör jeges vízbe kétszer. Az első alkalommal egy káromkodást ismételgettek, míg másodszor egy semleges, hétköznapi szó mondogatására kérték őket. Amikor átkozódhattak, a résztvevők hosszabb ideig tudták a vízben tartani kezüket, és alacsonyabb fájdalomérzetről számoltak be, mint a második alkalommal.
"A káromkodás évszázadok óta velünk élő, univerzális nyelvi jelenség" - mondja Richard Stephens, a tanulmány egyik szerzője. "A káromkodás az agyi érzőközpontokban fejt ki aktivitást, a jobb agyféltekében - miközben a legtöbb beszéddel kapcsolatos aktivitás a bal féltekében érzékelhető. Kutatásunk felveti a káromkodás kialakulásának egy lehetséges okát" - tette hozzá a kutató.
Noha a pontos kapcsolat a csúnya szavak és a csökkent fájdalomérzet között egyelőre nem ismert, a kutatók úgy vélik, az átkozódás negatív érzelmeket is felerősít (mint például félelem vagy düh). Ez utóbbiak a harcra vagy éppenséggel a menekülésre készíthetik fel az embert. Ezt látszik alátámasztani a kutatók egy másik megfigyelése, mely szerint az átkozódás emeli a szívfrekvenciát.
Forrás: Medipress hírszolgálat