Tanulmányukból az derül ki, hogy az italban lévő három vegyület meggátolja egy bizonyos fehérje toxikus felgyülemlését, amely a hosszú távú betegség kialakulását.
A 2-es típusú diabétesz akkor alakul ki, amikor a szervezet által termelt inzulin nem képes megfelelő mértékben kifejteni vércukorszint-csökkentő hatását. A kávékivonatokról az is kiderült, hogy megakadályozzák az inzulintermelő sejtek pusztulását. A kutatók úgy vélik, hogy a kávékivonat (koffein, kávésav és klorogénsav) hatékonyabb gyógyszerek kifejlesztéséhez is hozzásegíthet.
A kutatás vezetője, Kun Huang, a Huazhong Egyetem kutatója elmondta, a kávéban három vegyületet találtak, amelyek visszafordíthatják ezt a toxikus folyamatot, és megmagyarázzák, miért áll összefüggésben a kávéfogyasztás és a 2-es típusú diabétesz csökkent kockázata.
A laboratóriumi vizsgálatokban mind a három összetevő pozitív hatást gyakorolt, de a három közül a koffein bizonyult a legkevésbé hatékonynak. Huang éppen ezért úgy véli, hogy a koffeinmentes kávé még a rendes kávénál is előnyösebb lehet. A koffeinmentes kávéban ugyanis nagyobb százalékban fordul elő kávésav és klorogénsav, mint a rendes kávéban, míg a koffein szintje sokkal alacsonyabb.
A Journal of Agricultural and Food Chemistry szaklapban megjelent tanulmány azokat a korábbi kutatásokat erősíti meg, amelyekből az derült ki, hogy a naponta legalább négy csésze kávét fogyasztó személyekben 50 százalékkal alacsonyabb a 2-es típusú diabétesz kockázata.