"Ha rosszul esett az, hogy nem vettek rólad tudomást a Facebookon, akkor nem vagy egyedül" - mondta el a kutatás vezetője, Joshua Smyth professzor a Pennsylvania Állami Egyetemről. "A Facebook a maga nagyjából 800 millió felhasználójával a társas kapcsolatok ápolására szolgál. Sajnos gyakran azonban arra használják, hogy megszabaduljanak kapcsolataiktól a szemtől szembe helyzet kínosságát mellőzve."
Smyth és munkatársai a Misericordia Egyetemről két kutatást is végeztek, hogy megvizsgálják, miként érzékelik az emberek a kiközösítést személyesen és a virtuális chat-szobákban. Az első kutatáshoz 275 főiskolást kértek meg arra, képzeljék el, mint éreznének, ha egy beszélgetés során senki se figyelne rájuk. Általában úgy vélték, hogy zavarná őket, hátrányosan befolyásolná az önértékelésüket, mindegy, hogy élőben történne vagy a neten.
A második kísérletnél 77 diákkal folytattak beszélgetést, akik úgy tudták, az első benyomás hatását vizsgálják rajtuk. Egy részüket internetes chat-szobából közösítették ki, másokkal a kutatáson dolgozó asszisztensek viselkedtek bántóan. Mindkét csoport tagjai bántónak érezték a történteket. Az eredményekről a Computers in Human Behavior számolt be.
"A várakozásunkkal ellentétben a diákokban a visszautasítás nem elsődlegesen szorongást keltett, hanem inkább lefagytak, visszahúzódtak vagy eltávolodtak" - fejtette ki Smyth. A kutatók megjegyezték, hogy a diákok rosszabbra számítottak, mint amit végül éreztek, továbbá úgy gondolták, a hiba a többiek készülékében volt, nem az övékben.