A szakértők arról számoltak be, hogy a prosztata-biopszián átesett kopasz férfiakban nagyobb valószínűséggel alakult ki a daganat, mint azokban, akiknek fejét több haj borítja.
"A kopasz férfiaknak tudatában kell lenniük azzal, hogy esetükben érdemes lehet korábban elkezdeni a szűrést, és szükség esetén biopsziát végezni" - állítja a kutatás vezetője, Dr. Neil Fleshner, a Torontói Egyetem urológusa. "Kutatásunkból az derült ki, hogy minél kopaszabb valaki, annál nagyobb valószínűséggel alakul ki benne prosztatarák."
Már korábbi kutatások is kimutattak összefüggést a férfias típusú hajhullás és a prosztatarák között. A pontos mechanizmust ugyan nem ismerjük, a kutatók úgy vélik, hogy az androgén férfi hormonok játszhatnak szerepet a kopaszodásban és a prosztatarák kialakulásában egyaránt. Az androgének, köztük a tesztoszteron is, gátolhatják a hajnövekedést, és serkenthetik a prosztatasejtek növekedését. Úgy vélik, hogy a dihidrotesztoszteron (DHT) szintje a kopasz férfiakban megemelkedik, ami a szőrtüszők fokozatos zsugorodását eredményezi. A szőrtüszők kisebbedésével a haj meggyengül, végül pedig megáll a növekedésben. A DHT szerepét a prosztatadaganat kialakulásában is kimutatták.
Az Amerikai Urológus Társaság kedden megrendezett atlantai éves konferenciáján közzétett kutatásban 214 ötvenkilenc és hetven év közötti beteget vizsgáltak, akik emelkedett prosztataspecifikus antigén (PSA) szinttel rendelkeztek. Mindegyik férfit beutalták prosztata-biopsziára, és a vizsgálat előtt kiértékelték az alanyok kopaszságát.
Az eredmények azt mutatták, hogy minél súlyosabb volt a férfiak kopaszodási mintája, annál nagyobb volt a valószínűsége a pozitív biopsziának. A kutatók ugyanakkor hangsúlyozták, hogy tanulmányuk összefüggést mutatott ki ugyan a kopaszság és a prosztatarák között, ez mégsem jelent ok-okozati összefüggést.