A legjobb módszer másnaposságra

Az alkohol által előidézett mámoros bódultságot évezredek óta ismeri az emberiség, ahogy a másnap jelentkező kellemetlen panaszokat is. A macskajajjal többnyire mindenki teljesen hiábavaló küzdelmet folytat.

Az étel nem fogja felszívni

Hogyan lesz egy kis baráti iszogatásból alkoholfüggőség? Részletek itt.

Alighanem az egyik leggyakrabban ismételgetett frázis, hogy nem szabad éhgyomorra italozni. Bár ebben valóban van némi igazság, azért a részegségtől ez sem fog minket bizonyos szint felett megóvni. Hiába csökkenti tehát az alkohol hatását, ha sajtot eszünk a borhoz, vagy ha csipszet ropogtatunk a sör mellé, az étel egyáltalán nem képes felszívni az alkoholt. Egyszerűen csak az történik ilyenkor, hogy a teli gyomor lassabban engedi tovább a tartalmát, mint az üres, ennél fogva az alkohol is lassabban halad a belek felé, ahol gyorsabb lehetne a felszívódása. Így vagy úgy, a bevitt alkohol mennyisége nem lesz kevesebb.

A hideg pezsgőnél nincs rosszabb

Miközben tehát az étel lelassítja az alkohol felszívódását, a szénsavas italok éppen az ellenkezőjét váltják ki. Ezek magasabb koncentrációban tartalmaznak oldott szén-dioxidot, mint a folyadék feletti levegő. A lezárt üvegben egyensúlyi állapot alakul ki az oldott és a gázállapotú szén-dioxid között, amint azonban felnyitjuk a palackot, a harmónia felborul, az oldott gáz pedig buborékok formájában elhagyja a folyadékot. A hőmérséklet is fontos, ugyanis a hidegebb italokban magasabb az oldott gáz mennyisége.

Magyarul mondva, amint kitöltöttük az első pohár pezsgőt, majd meg is ittuk, az ital a gyomrunkba kerülve elkezd felmelegedni, emiatt egyre gyorsabban kezd el pezsegni. Ennek hatására a gyomor gyorsabb ütemben továbbítja tartalmát a bélrendszerbe, ahol aztán az alkohol is gyorsabban tud felszívódni. Ennek köszönhető, hogy a pezsgőtől hamarabb válunk részeggé, mint azonos mennyiségű fehérbortól. Természetesen ugyanez a folyamat lejátszódik például a sör esetében is, de a szénsavtartalmú alkoholos italok közül a pezsgő, a gyöngyözőbor és a habzóbor a legerősebb e tekintetben.

A pezsgő az egyik legalattomosabb ital
A pezsgő az egyik legalattomosabb ital

Nem bízhatunk a kávéban

Szomorú tény, de ha az alkohol egyszer bejutott a véráramba, akkor már nincs visszaút. Egyesek ilyenkor megpróbálnak futni, hogy izzadással segítsenek magukon, mások a forró zuhany jótékony hatásában bíznak, de az igazság az, hogy az ellenállás teljesen felesleges. Kizárólag az idő képes megszabadítani a részegségtől, a különböző csodapraktikák hatása ugyanis a legjobb esetben is csak minimális. Dacára a népszerű tévhitnek, a fekete kávé szintén hasztalan. Kizárólag azt értjük el vele, hogy felgyorsítja a gyomor ürülését, így pedig - akárcsak a pezsgő buborékjai - hozzájárul a véralkoholszint gyorsabb emelkedéséhez. A legjobb, amit a koffeintől várhatunk, hogy egy álmos részeget éber részeggé változtat.

Másnaposságra ásványvíz?

Az örök kérdés: miért érezzük magunkat még mindig pocsékul, ha az alkohol már kiürült a szervezetünkből? Az egyik leginkább elfogadott nézet szerint a másnaposság hátterében a dehidratáció áll. Ennek oka, hogy az alkohol blokkolja az agy veséhez küldött jeleit, amelyek a víz megőrzésére ösztönöznék a szervet. A parancs hiányában a vesék több vizet engednek távozni vizelet formájában a rendszerből, emiatt másnap reggel bőrünket és torkunkat száraznak érezzük, szemünk ég, fejünk pedig hasogat. A problémát ráadásul azzal sem tudjuk kivédeni, ha több vizet iszunk az éjszaka folyamán - csupán a mosdóba fogunk gyakrabban kijárni, majd reggel ugyanolyan ramaty állapotban térünk magunkhoz.

Az édes csodaszer

A folyadék megtartását természetes hatóanyagokkal is elősegíthetjük. Ilyen például a medvecukor alapanyagát jelentő édesgyökér egyik vegyülete, amely az édes ízt is adja. Ennek hatása éppen ellentétes az alkoholéval. A már meglévő kiszáradáson persze nem segít, de ha nem idegenkedünk attól, hogy két sör között elrágcsáljunk egy kis medvecukrot, akkor kihasználhatjuk áldásos hatását. Akad azonban egy apró csapda is ebben a módszerben, mivel a túl sok medvecukor közvetetten hozzájárulhat a vérnyomás emelkedéséhez.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra