A bolondok napjához számos vicces hagyomány kapcsolódik. A régi szokások szerint a franciák papírhalat ragasztottak a tréfa "áldozatának" hátára, míg Magyarországon például a gyerekeket küldték boltba, hogy szúnyogzsírt, szalmaolajat vagy libatejet hozassanak velük. Egy angol újság pedig a világ első szamárkiállítására invitálta olvasóit 1846. április 1-jére. A helyszínen összegyűlt tömeg egy idő után csalódottan távozott, amikor kiderült, hogy a szamarak ők maguk - olvasható az MTVA Sajtóadatbankjának anyagában.
Jól sikerült átverések
A modern kor egyik legismertebb április 1-jei tréfája a BBC-hez fűződik. A csatorna 1957-ben arról számolt be, hogy az enyhe idő és a kártevők kiirtása után Svájcban bőséges spagetti-termés várható. Sok néző fel is kereste a televízió munkatársait, hogy tippeket kérjenek a spagettitermesztéshez. A válasz így szólt: dugjanak a paradicsomszószba egy szál spagettit, és várjanak türelmesen.
A BBC 1965-ben is megtréfálta nézőit, amikor a szagos tévét feltaláló "tudóssal" készített interjút sugározták április elsején. Azt állították, hogy ezentúl érezni lehet majd a stúdió illatait az otthoni készülékek előtt. A "találmány" bemutatására aprított hagymát és kávét tettek az asztalra, majd néhány perccel később többen betelefonáltak, hogy mindkét illatot érzik, sőt, a hagymától könnyekre is fakadtak.
Ellenőrök járják az utcákat, akik távérzékelő műszerrel vizsgálják, befizették-e a tévéadót az emberek - olvasta be a hírt 1969. április elsején a holland televízió. Az állították, hogy az egyetlen védekezés, ha a készüléket alufóliával takarják le. Az áruházakban aznap kifosztották az alufólia-készletet és megugrott a tévéadó-bevétel is. De sokan elhitték azt is, amikor egy amerikai lap 1998-ban azt írta: Alabama állam törvényhozása 3,141-ről "a Bibliával összhangban lévő " 3-ra változtatta a Pi értékét.
A Burger King 2008. április 1-jén egy egész oldalas hirdetésben jelentette be a 32 millió balkezes amerikai számára tervezett hamburgert. A leírás szerint az új Whopper hozzávalóit 180 fokkal elfordítva helyezték el a szendvicsben. Aznap több ezer megrendelésük érkezett a balkezes és a jobbkezes változatra is.
Pánik, felháborodás és közöny
Az amerikai PC Magazin 1994 áprilisában azzal rémisztgette olvasóit, hogy egy új törvénytervezet szerint megtiltanák az ittas állapotban történő internetezést. Az indoklás így szólt: az internet egy információs szupersztráda, a törvényhozók szerint pedig semmilyen autópályán nem szabad részegen vezetni. A tréfa annyira jól sikerült, hogy a felháborodott telefonhívások áradata miatt hivatalos cáfolatot adott ki Edward Kennedy szenátor hivatala.
A felsorolt álhírekre adott reakciók viszont nem is annyira meglepőek, ha azt nézzük, hogy napi szinten mekkora mennyiségű információ zúdul ránk. Emiatt valóban nehezebb különbséget tenni a valódi és a hamis állítások között, így az április 1-jei tréfának szánt hírek akár pánikot is kelthetnek. Nagyobb probléma viszont, hogy sokan - épp a fent említett példák miatt - már a valós híreket is viccként fogják fel, ha ezen a napon jelennek meg. 1946. április 1-jén egy földrengés utáni szökőár például 150 áldozatot követelt, mert sokan áprilisi tréfának gondolták a vészjelzést.