Többek között az olajos magvak, a búza és a zöldségek fitoösztrogén nevű növényi eredetű vegyületeket tartalmaznak, melyek közül a legfontosabbak a lignánok. A szakértők kimutatták, hogy ezek a vegyületek elpusztítják a rákos sejteket, és az új vérerek kifejlődésének gátlása révén megelőzik a másodlagos daganatok kialakulását.
A legtöbb lignánt a lenmagban mutatták ki. A magot müzlire vagy salátákra lehet szórni, vagy akár tortákba és joghurtba is bele lehet keverni. Amikor ezek a fitoösztrogének a szervezetünkbe jutnak, az ösztrogén női nemi hormonhoz kötődnek, és védelmet nyújtanak a rák ellen.
A Journal of Clinical Oncology folyóiratban megjelent tanulmányukban német kutatók több mint ezer premenopauzális emlőrákban szenvedő nő vérmintáit elemezték három évig. Az eredmények azt mutatták, hogy a legmagasabb enterolakton (a fitoösztrogének által létrehozott vegyület a bélben) legmagasabb szintjével rendelkező nőkben a halálozási arány kétötödével csökkent a legalacsonyabb enterolakton szinttel rendelkezőkhöz viszonyítva. Azt is kimutatták, hogy az enterolakton magas szintje hasonló védelmet nyújt a daganat terjedése és a másodlagos daganatok kialakulása ellen is.
Ez magyarázza azt is, miért sújtja ritkábban az ázsiai nőket az emlőrák. Szójában gazdag étrendjükben rengeteg izoflavon található, amely a fitoösztrogének egy másik típusa.
A kutatók ugyanakkor nem javasolják táplálékkiegészítők szedését a lignánszint növelésére, mivel a hormonokra gyakorolt hatásukat nem ismerjük pontosan. A szakértők úgy vélik, hogy a teljes kiőrlésű élelmiszerekben, magvakban és a zöldségekben gazdag étrenddel mindenki elegendő mennyiségű lignánt vihet be a szervezetébe.
Animáció: HáziPatika.com