Az emberi testet lebontó mikrobák és más élőlények tanulmányozásakor a kutatók azt fedezték fel, hogy ezek keverékének összetétele megváltozik az idő előrehaladtával, sőt a halál óta eltelt idő függvényében világosan követhető mintázatot adnak.
„A folyamat nagyon időfüggő és kiszámítható” – mondja Jessica Metcalf, a University of Colorado tudományos főmunkatársa, a tanulmány vezető szerzője. A kutatás eredményeként nagyon pontosan meg tudják már mondani, hogy adott idő elteltével miféle baktériumok fognak megjelenni.
Metcalf és kollégái arra számítanak, hogy a mikrobák pontosabb eredményt adhatnak. A módszer kifejlesztése érdekében a tudósok először is elhelyeztek négy holttest – kettőt télen és kettőt a következő tavasszal – egy erre a célra biztonságosan elkerített, de nyílt területen Texasban. Ezt a helyet a kutatók a lebomló szervek tanulmányozására használják.
A csapat többször is elemezte a tetemeken megjelenő baktériumokat , gombákat és más mikroorganizmusokat, illetve a holttestek alatt felgyülemlő szennyezést. A kutatók a halál időpontját 2-4 napon belülre tudták szűkíteni a haláltól eltelt első 25 nap után, évszaktól függetlenül.
„Bizonyos értelemben a mikrobák a halál tanúi. Ahogy lebontják a testet, információkkal segítik a nyomozókat a gyilkosság megoldásában” – mondta Metcalf.
A mikrobák nagy karriert futhatnak be a kriminalisztikában. Az egyes emberek ugyanis kizárólag rájuk jellemző módon hagyják hátra a mikroorganizmusaikat. Így elképzelhető, hogy egy napon meg lehet mondani ennek alapján, hogy ki használt egy gyilkos fegyvert. De az sem elképzelhetetlen, hogy a mikrobiális nyomai alapján követni lehet egy potenciális terrorista mozgását.
Forrás: npr.org