Az antropológia egyik legnagyobb rejtélye, hogy milyen járvány vagy kórokozó okozhatta a neandervölgyi ember kihalását mintegy 35 ezer éve. A brooklyni Suny Downstate Egyetem antropológusai úgy vélik, hogy ezért nem egy egzotikus kórokozó okolható, hanem a jelenleg egyik leggyakoribb gyermekkori betegség, a krónikus fülgyulladás .
Fülkürtjük okozhatta vesztüket
Meglepő lehet, de a neandervölgyiek Eustach-kürtjeinek rekonstruálása során azt fedezték fel, hogy nagyon hasonlítanak a mai gyermekek fülkürtjeire. A középfülgyulladás a gyerekeknél igen gyakori, mivel a fülkürtök lapos szöge miatt könnyebben elszaporodik a gyulladást okozó baktérium. A neandervölgyieknél ugyanilyen lapos volt a fülkürtök szöge - magyarázta Samuel Márquez, a kutatás társszerzője.
Az antibiotikumok világában ezek a gyulladások könnyen kezelhetők és viszonylag ártalmatlanok. A gyerekek ötéves korában azonban az Eustach-kürtök meghosszabbodnak és szögük is hegyesebbé válik. Így már egyszerűbben kiürülnek a fülből a kórokozók, és ritkábban újul ki a kisgyermekkori középfülgyulladás .
Szövődmények és harcok
A neandervölgyiek fülkürtjei viszont az életkorral sem változtak. Ez pedig azt jelenti, hogy ezek a gyulladások és szövődményeik - például légzőszervi gyulladások, hallásveszés, tüdőgyulladás vagy még súlyosabb betegségek - nemcsak krónikussá váltak, de egész életükben veszélyt jelentettek elődeink egészségi állapotára és túlélésükre - emelték ki a kutatók.
"Aki állandóan beteg, nem lehet olyan fitt és hatékony, hogy képes legyen versenyezni Homo sapiens rokonával az élelemért és más forrásokért folytatott harcban" - tette hozzá a szakember.