Csaknem hatszáz 2 és 5 év közötti gyermeket vizsgált kollégáival Vidar Sandsaunet Ulset, az Oslói Egyetem pszichológia tanszékének kutatója. A három évig tartó kutatás során azt próbálták kideríteni, hogyan hat a gyermekek egészségi állapotára az, hogy milyen népszerűek más gyerekek között. A szakemberek azt látták, hogy a legnépszerűbb gyerekek betegszenek meg a legkevesebbszer.
Az egyenlőtlenség megbetegíthet
Már több tanulmány rámutatott, hogy a társadalmi egyenlőtlenség kihat a felnőttek egészségére, a mostani eredmények azonban arra utalnak, hogy ez már gyermekkorban elkezdődik. "Az ember csordaállat, és azok az egyedek, akiket kirekeszt a csorda, egy különleges módon reagálnak erre. A szervezetük arra készül, hogy megtámadják és megsérülhet, ezzel együtt viszont meggyengül a szervezet baktériumok és vírusok elleni védelme" - magyarázta a tudós.
A kutatásban azt kérték a gyerekektől, mondják meg, melyik csoporttársukkal mennének a legszívesebben egy képzeletbeli buszos utazásra. A gyerekek a kiválasztott útitársak képét fotók közül vehették ki. A gyermekek megbetegedéseiről pedig a szülőktől által kitöltött kérdőívekből kaptak adatokat. A betegségek feltérképezésénél azt figyelték meg, hogy a népszerűtlen gyerekek többször voltak betegek. A leggyakrabban a közönséges megfázás, továbbá a szem, a fül , a torok, a tüdő és a gyomor valamilyen fertőzése fordult elő.
Mi lehet az oka?
Sok magyarázata van annak, hogy miért betegednek meg a gyerekek, ám a népszerűségük ebben nagyon kis szerepet játszik - foglalták össze az eredményt a kutatók. Emellett azt is hangsúlyozták, hogy miközben a népszerűtlen gyerekek kicsit többször betegednek meg, a gyakori betegség nem befolyásolja a népszerűség további alakulását. Ugyanakkor ez a kutatás rámutat, hogy a társadalmi kapcsolatok fontosak az egészség szempontjából.
Elengedhetetlen továbbá, hogy a gyerekekkel befogadóak legyenek már az óvodában is. Így ugyanis jó eséllyel kivédhetők a társadalmi egyenlőtlenségek egészségre gyakorolt hatásai a gyerekek körében.