Vannak a mindennapi életből jól ismert zavaró jelenségek, amelyeket azonban többnyire szemrebbenés nélkül elfogadunk. Például a férfiak és nők gondolkodásának különbözőségén nem szoktunk túl sokat meditálni. Legfeljebb csóváljuk a fejünket, hogy az ellenkező neműek miért gondolkodnak, cselekszenek adott módon egy adott helyzetben. Az agy problémáival foglalkozó brainmysteries.com portál a nőkre tekintve végiggondolta e triviális jelenségeket (anélkül azért, hogy túlságosan mélyre hatolt volna az agytekervények közé).
Évszázadokon keresztül a világ minden táján számos sztereotípia alakult ki a nők gondolkodásáról. A nőket többnyire érzelmes lényeknek tartották-tartják, akik nem igazán képesek megítélni a világot, az egyes szituációkat vagy önmagukat, döntéseiket általában ösztöneikre és érzelmeikre alapozzák. Vannak azonban tudományos okai a női gondolkodásmódnak, amely könnyen megérthető evolúciós szempontból.
A menstruációs ciklus minden napja egy új érzés
A ovuláció napja után a nők lelkiállapota labilisabb lesz, romlik a kedvük, könnyen ingerlékennyé válnak egészen a menstruáció kezdetéig, sőt az alatt is.
Az intuíciót évezredek során sajátították el
A nők intuitívak. S ez nem egy mítosz, hanem különféle tanulmányok szerint evolúciós tulajdonság.
Az idők során a nőknek meg kellett tanulniuk, hogyan kell alkalmazkodni. Az anyáknak a kisgyermekük védelme miatt mindig elemezniük kellett, hogy a beszédre még képtelen kicsiknek milyen igényeik vannak, mi bajuk lehet, mit kell tenni az érdekükben. A magasan fejlett nyelvi kommunikáció kialakulás előtt pedig a közösség tagjai, például a férfiak igényeit a testbeszédükből kellett kikövetkeztetni.
A nőknek mindig résen kellett lenniük, hogy a férfiak ne sodorhassák veszélybe a gyermekeket, így mindig mérlegelniük kellett, hogy a helyzet biztonságos vagy nem, és igyekezniük kellett elkerülni a stresszes szituációkat kommunikáció és tárgyalás révén. Ezért a nők jó diplomaták.
A női agy két átmeneti korszaka
Az első a tinédzserkorban köszönt be, amikor a kislány nővé érik. A második átmeneti korszak a menopauza ideje. E 40 éves kor körül kezdődik és általában 47-48 éves korban éri el a csúcspontját. A tünetei az éjszakai izzadás, a hangulatváltozások, a nyugtalanság és az álmatlanság. Sőt, a nők ebben az életszakaszban hajlamosabbak nagyobb kockázatokat vállalni. Nehezebben találják a helyüket, mert a gyerekek általában már elég nagyok és már nem kell mindig védeni őket.
Mindezek mögött a biológia áll, azaz a nők gondolkodásában, viselkedésében az esetlegesség csak látszólagos, mögötte mindig ott áll az evolúció. Ahogy a férfiak képviselik a faj kemény, agresszív, túlélésről gondoskodó oldalát, a nők felfedezték az érzelmek világát, a gondoskodást és a védelmezést. A gondolkodásuk is e szerepeknek megfelelő.