A Berni Egyetem és az amerikai Északnyugati Egyetem tudósai kimutatták, hogy az 1940-es évek óta lényegesen megnövekedett a nők észlelt kompetenciája az Egyesült Államokban. Az 1940-es évektől kezdve egyre több nő szerzett magasabb képzettséget és szilárd helyet a munkaerőpiacon, ezzel egyidejűleg pedig megváltoztak a férfiak és nők tulajdonságairól alkotott elképzelések is.
Mit gondolnak a nőkről?
A tanulmány elkészítéséhez Christa Nater és Sabine Sczesny kutatók munkatársaikkal az Egyesült Államokban 1946 és 2018 között készült 16 országos felmérés adatait elemezték. Az ezekben található kérdésekre több mint 30 ezer felnőtt adott válaszokat. Az alanyokat arra kérték, hogy hasonlítsák össze a nőkre és a férfiakra jellemző tulajdonságokat. Az első kategóriába az együttérző, szeretetteljes, érzékeny, a másodikba a becsvágyó, agresszív, elszánt, a harmadik - a kompetenciára vonatkozó - kategóriába pedig az intelligens, jól szervezett és kreatív tulajdonságok kerültek. A kompetencia sztereotípiáit megjelenítő kategória vizsgálatakor a kutatók jelentős változásokat figyeltek meg az évtizedek során.
1946-ban a megkérdezettek még csupán 35 százaléka tartotta a férfiakat és nőket egyformán intelligensnek, illetve a nagy többség a férfiakat tartotta kompetensebbnek. 2018-ban azonban erősen megváltozott a kép: a megkérdezettek 86 százaléka tartotta a két nemet egyformán intelligensnek. Ráadásul a maradék 14 százalékból 9 úgy gondolta, hogy a nők kompetensebbek. Nem egyedül a nők gondolták úgy, hogy ők a kompetensebbek: a vélemények függetlenek voltak a megkérdezettek nemétől, képzettségétől, családi állapotától vagy etnikai hovatartozásától.
A másik két kategóriában ugyanakkor nem mutatkozott nagy változás az évtizedek során, mi több, a nemi sztereotípiák egy része inkább tovább erősödött: a nőket még együttérzőbbnek, szeretetteljesebbnek és érzékenyebbnek tartották, a férfiakat pedig még becsvágyóbbnak, agresszívebbnek és elszántabbnak, mint korábban.
A nemi sztereotípiák társadalmi szerepeken alapulnak, amelyeken belül megfigyelik az emberek a nőket és férfiakat. Ezekből a megfigyelésekből következtetnek a tulajdonságokra. A sztereotípiák tehát csak akkor változnak, ha megváltozik a szociális pozíció - véli Sczesny.