A panaszkodás átírja az idegpályákat - ez egyáltalán nem túlzás, a gyakori negatív gondolkodás tényleg hatással van az idegsejtek közötti kapcsolódásokra. Statisztikák szerint egy átlagos ember jellemzően egy percet panaszkodással tölt el egy beszélgetés során, ami rettentő soknak számít, ha megfigyeljük, milyen fizikai változásokat hoz az agyunkban ez a gyakori negativitás - írja az Origo .
Önmagát erősítő folyamat
Túl gyakori panaszkodás mellett a negatív gondolatok során használt idegpályák megerősödnek, az agy ugyanis ezzel igyekszik megkönnyíteni az ilyenkor aktív idegsejtek használatát. Emellett ráadásul egy kutatás szerint az állandó panaszkodás leépíti a hippokampuszt, amely a kritikus gondolkodásért is felelős agyi terület.
Szintén nem túl előnyös folyamat, hogy panaszkodás közben szervezetünk kortizolt szabadít fel , ezáltal erősítve a túléléshez szükséges szervek hatékonyságát. Csakhogy mellékhatásként megemelkedik a vérnyomás és a vércukorszint, márpedig egészségünk szempontjából ezek egyáltalán nem kívánt állapotok.
A pozitív és építő jellegű gondolatok segítenek
A Kaliforniai Egyetem kutatásai szerint azok, akik panaszkodás helyett igyekszenek inkább arra gondolni, mennyi minden megy jól az életükben, sokkal kevésbé hajlamosak a szorongásra. A hálaérzéssel csitított negatív gondolatok esetén a kortizolszint akár 23 százalékkal is alacsonyabb lehet.
Egy másik lehetőség, hogy amennyiben mindenképpen eljutunk a panaszkodásig, próbáljunk meg a rossz dolgok mellett annak is figyelmet szentelni, hogyan oldhatjuk meg az adott problémát. Nem kell tehát teljesen elnyomni a negatív érzéseket, a stressz csökkentéséhez az is elég, ha észrevesszük a megoldás felé vezető utat.