"Ez a kutatás egy nagyon fontos szükségletre irányul, ugyanis a Parkinson-kóros betegeknek szembe kell nézniük a súlyos - az alkalmazott gyógyszer egy idő után már nem javít a tüneteken - mondta el Romulo Fuentes, a Duke Egyetem Egészségügyi Központjának munkatársa, a tanulmány vezető szerzője. - A betegeknek nem sok választásuk marad, ami a kezelést illeti: az agy elektromos stimulációja, ám ez csak a páciensek kis részének megfelelő."
A Parkinson-kór a mozgatórendszer betegsége, elsődlegesen az 50 év felettieket érinti, és súlyos remegéshez, merevséghez és egyensúlyvesztéshez vezethet, a betegek nehezen járnak, beszélnek és végzik mindennapos tevékenységeiket.
A készülék elektromos stimulusokat ad le a gerincvelő hátsó sejtoszlopának, amely a tapintásból származó információk fő útvonala a test felől az agy irányába. Amikor bekapcsolták, az egerek és patkányok dopaminhiány miatti, a Parkinson-kórt utánzó, lassú, merev mozdulatait felváltotta az egészséges állatokra jellemző viselkedés.
A mozgás jellemzően 3,35 másodpercen belül javult, olvasható a szerkesztőség által elbírált cikkeket közlő Science folyóiratban megjelent tanulmányban. A stimuláció hatására csökkentek a Parkinson-kóros betegeknél gyakran észlelhető alacsony frekvenciájú görcsök, amelyeket a dopaminhiányos egerekben és patkányokban szintén megfigyeltek.
A kutatók különböző szintű stimulációkkal és dopaminpótló gyógyszerekkel kísérletezték ki az egereken és patkányokon a leghatásosabb kombinációt. Az állatok 26-szor aktívabbak voltak, amikor a készüléket további gyógyszerezés nélkül használták. Amikor gyógyszert is adtak mellé, csak két adagra volt szükség, hogy visszaálljon a mozgás, szemben azzal az öt adaggal, amit a gyógyszer kizárólagos használata esetén kellett adni.
"Ha be tudjuk bizonyítani, hogy a készülék biztonságos és hosszú távon is hatékony mind emlősökben, mind emberben, elméletileg minden beteg számára elérhető lenne a kezelés a közeljövőben" - magyarázta Miguel Nicolelis, a Duke Egyetem Egészségügyi Központjának vezető kutatója.
A készülék ugyanarra a gerincvelőstimulátor-technológiára épülne, mint amivel napjainkban a krónikus fájdalmat kezelik, mondta el Nicolelis - amennyiben engedélyezik a készülék Parkinson-kóros betegeken történő használatát. A gerincvelőbe apró vezetékeket ültetnek be és összekötik őket egy kicsi, hordozható generátorral, amely enyhe elektromos áramot állít elő. A kísérleti fázisban használt generátor egy külső áramforrás, ám tartós kezelés esetén azt a bőr alá ültetnék be.
A Duke Egyetem csapata jelenleg brazil idegtudósokkal dolgozik együtt, hogy emlősökön is kipróbálják az eljárást, továbbá svájci kutatókkal próbálják az eredményeket a klinikai gyakorlatba átültetni.
Forrás: Medipress hírszolgálat