Ősi emberi maradványok tanulmányozása során brit tudósok bebizonyították, hogy a rák teljes egészében civilizációs betegség, amelynek előfordulását növelik a táplálkozásunkban és életvitelünkben bekövetkezett változások, valamint a környezetszennyezés.
A daganatos betegségek csak az utóbbi időben váltak gyakorivá, a fáraók korában szinte nem is ismerték ezeket a betegségeket. A kutatók egyiptomi múmiák százait vizsgálták át, de csak egyetlen egy esetben találták meg daganatos betegség jeleit, pedig a daganatos szövetek jobban konzerválódnak, mint az egészségesek.
"Az antik kultúrákban ezek a betegségek jóformán nem is léteztek. Ezek szerint a daganatkeltő tényezők csakis a modern kultúra hozadékai, amelyek mind megszüntethetőek lennének" - nyilatkozta Michael Zimmermann, a Manchester Egyetem professzora.
Az ókori görögök voltak az elsők, akik felismerték a daganatos betegségek jó- és rosszindulatú jellegét. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy az ő korukban gyakoribbak lettek volna ezek a betegségek, csak az orvostudomány fejlődésével egyre többet tudtak meg az emberi testről és annak betegségeiről.
"Semmi olyan anyag nincs a természetes környezetben, ami rákot okozhatna - nyilatkozta Rosalie David professzor - így hát mindenért a környezetszennyezés, a rossz étkezési szokások és a modern életviteli formák okolhatók. Az üzenet tehát nyilvánvaló: mivel a rák az emberi tényezők miatt alakulhatott ki, nekünk is kell tennünk valamit ellene."