A jeruzsálemi Héber Egyetem kutatása azt mutatja, hogy egy tányér tészta esti elfogyasztása valójában csökkentheti a cukorbetegség és a szívbetegség kockázatát. A kutatók a vizsgálathoz a muzulmán böjt, a ramadán időszakában követett étrendet elemezték, mely során a hívők napközben koplalnak, este pedig szénhidrátokban gazdag étkezést költenek el.
A többek között a teljes kiőrlésű gabonából készült tésztákban és kenyerekben, valamint a rizsben és a babfélékben előforduló összetett szénhidrátok kiváló energiaforrásnak számítanak. A kutatás azt mutatta, hogy ez az étrend fokozza a telítettségérzést, és befolyásolja a szívroham kockázati tényezőivel összefüggő hormonok termelését. Mindezek miatt az ilyen diéta ígéretes lehet a fogyni kívánó túlsúlyos emberek számára.
A kutatók Zecharia Madar professzor vezetésével 78 rendőrtisztet osztottak be ramadán étrendre (szénhidrátok este), illetve kontroll fogyókúrás étrendre (szénhidrátok napközben). Hat hónap múlva megvizsgálták a kísérleti étrend hatását három hormon, a telítettségérzésért felelős leptin, az éhségért felelős grelin, és az elhízás, inzulin-rezisztencia és metabolikus szindróma összefüggéséért felelős adiponektin kiválasztódását. Az eredmények azt mutatták, hogy a kísérleti diéta előnyös változásokkal járt az ezt fogyasztók hormonális profilját illetően. Az étrend alacsonyabb éhség értékeket, valamint egészségesebb testsúlyt, haskörfogatot és testzsír eredményeket hozott, ráadásul a vércukor, a vérzsírok és a gyulladásos markerek szintje is javult.
Az szaklapokban megjelent tanulmány szerint tehát az elhízás következtében a diabétesz vagy szív-érrendszeri betegségek kockázatának kitett emberek számára előnyös lehet a szénhidrátok összpontosítása az esti időszakra.