A norovírus több mint 267 millió akut gasztroenteritiszes (emésztőszervi gyulladás) esetért felelős világszerte. A vírus, ami ellen egyelőre nincs kifejezett gyógymód vagy védőoltás, fertőzött víz illetve étel fogyasztásával, emberi érintkezéssel, valamint szennyezett felületekkel való érintkezéssel kapható el, ami azt jelent, hogy a rézből készült felületek hatékonyan elzárhatják a fertőződés egyik útvonalát.
A felületek ujjal történő érintésével való fertőződést szimuláló kísérlet azt mutatta, hogy a norovírus gyorsan elpusztul a rézből vagy rézötvözetből készült felületeken. A legalább 60 százalékos réztartalmú ötvözetek különösen hatékonynak bizonyultak a vírusirtásban. A rézötvözetekről egyébként már a korábbi kutatások is kimutatták, hogy hatékonyan elpusztítanak egy sor baktériumot és gombát , így kiváló antimikrobiális felületek készíthetők belőlük.
A southamptoni kutatók kimutatták, hogy a norovírusok szobahőmérsékleten gyorsan elpusztulnak a legalább 60 százalékos réztartalmú ötvözetekből készült felületeken, a rozsdamentes acél felületeken azonban nem csökken a fertőzőképességük. A vírusok pusztulásának mértéke egyenes arányban állt a vizsgált ötvözet réztartalmával.
A vírus deaktiválása nem volt olyan gyors a bronz felületeken, mint ahogyan a baktériumok tekintetében korábban kimutatták, a réz-nikkel ötvözet viszont nagyon hatékonynak bizonyult.
A szaklapban megjelent kutatás vezetője, Sarah Warnes elmondta, hogy a réz toxicitásának egyik célpontja a vírus genomja, és a réz illetve bronz felületekkel való érintkezést követően a fertőzőképességhez szükséges VPg genomhoz között fehérjék száma csökken.
Warnes úgy véli, hogy a réztartalmú antimikrobiális felületek klinikai és közösségi környezetekben való felhasználásával vissza lehetne szorítani ennek a rendkívül fertőző és költséges kórokozónak a terjedését.