Német kutatók feltárták, hogy aki alvás közben záptojásszagot érzett, annak rosszabbak, aki viszont rózsaillatot, annak szebbek lettek az álmai. Dr. Boris Stuck, a Heidelbergi Egyetem fül-orr-gégész professzora munkatársaival együtt azt vizsgálta, hogyan hatnak az alvás közben érzett szagok az álmok érzésvilágára. "Azt találtuk, hogy a vizsgált személyek nem álmodtak arról, hogy éreztek valamilyen szagot, azonban a helyezttől függően megváltozott az álmuk érzelmi töltése" - nyilatkozta Dr. Stuck. Korábbi kutatások azt mutatták, hogy a hangok, a nyomás vagy a vibráció is befolyásolja az álmok érzelmi töltését. A jelen kutatáshoz olyan szagokat kellett használni, amelyek elég erősek, hogy befolyásolni tudják az álmokat, de nem ébresztik fel az alvókat és nem is irritálják a légutakat, mint például a borsmenta.
A kísérletbe 15 egészséges fiatal nőt vontak be, akikkel az alvás ún. REM fázisban záptojásszagot, rózsaillatot, vagy kontrollként szagtalan mintát szagoltattak, mindhármat egy-egy alkalommal. Ébredés után kikérdezték őket álmaikról, ez 45-ből 40 esetben volt eredményes. A kutatók egy színskálát állítottak fel az álmok pozitív-negatív töltetének jelölésére, 0-tól (nincs színezés) 3-ig (erős színezés) jelölve azt. A kontroll minta után átlagban +0,5 pont eltérés volt, a záptojásszag után átlag -0,4, a rózsaillat után pedig +1,2.
Pamela Dalton, a philadelphiai Monell Kémiai Érzékelés Központ érzékszervekre specializálódott pszichológusa elmondta, hogy folyamatosan érzékeljük a szagokat a környezetünkben, csak ezek nem mindig tudatosulnak. Ha tényleg meg tudjuk változtatni az álmok érzelmi töltetét, egy-egy illat a hangulatunkon is javíthat, akár tudtunk nélkül is. Ezt talán alkalmazható lesz majd az érzelmileg felkavaró helyeken, például kórházakban vagy szeretetotthonokban is, ám ez visszafelé is működhet, mert az emberek összeköthetik a kellemetlen helyet a jó illattal. "Nagyon könnyű a szagokról a jóra és a rosszra asszociálni" - mondta el Dalton.
Forrás: Medipress