Több író és költő is negatívan viszonyul a szarkazmushoz, Oscar Wilde például egyenesen a szellemesség legalacsonyabb formájának nevezte. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy Wilde idézetének van egy második fele is, amelyben elismeri, hogy bár humornak alantas a szarkazmus, az intelligenciának viszont a legnemesebb formája. Azóta kutatások sora bizonyította, hogy jóval kifinomultabb humornemről van szó, mint korábban gondolták - írja az Index .
A megfogalmazó és a befogadó is profitál belőle
Egy 2015-ös tanulmány mutatott rá először, hogy a szarkazmus nemcsak együtt jár az intelligenciával , de kifejezetten jó hatással is van rá. Sőt kísérletsorozatukkal azt is kimutatták a kutatók, hogy a szarkazmusból megfogalmazója és befogadója egyaránt profitál.
Szerintük ennek oka, hogy a szarkazmus mozgásba hozza a kreativitást, mert absztrakt gondolkodásra készteti az elkövetőt és az áldozatot is: át kell hidalniuk a látszólagos és a valódi jelentés között húzódó szakadékot, ami serkentőleg hat magasabb szintű kognitív folyamatokra, és segít újszerű megoldásokat találni a problémákra. Emellett a tanulmány kiemeli, hogy a szarkazmus konfliktushelyzeteket generálhat, emiatt nem tanácsos olyan közegben élni vele, ahol könnyen sértődést okozhat. A szarkazmus jellegéből adódik egyébként, hogy szóban könnyebben feldolgozható, mert a megfelelő hangsúlyozás a legárulkodóbb jele. Írásban sokszor inkább sértő megjegyzésként sülhetnek el ezek a mondatok.