A Szaturnusz holdja alkalmas lehet az életre

Összetett szerves molekulákat azonosítottak a Szaturnusz jeges holdján, az Enceladuson. Ilyen molekulákat még sosem találtak a Földön kívül.

Szénben gazdag, összetett szerves molekulákat azonosított a Szaturnusz egyik holdján a Cassini űrszonda. A felfedezés azért óriási áttörés, mert a jéggel borított Enceladus ezzel az általunk ismert élet összes feltételének megfelel - a Földön kívül ezt eddig egyetlen égitestre sem mondhattuk el. Van rá tehát esély, hogy a holdon életet találjunk, bár valószínűleg csak nagyon egyszerű életformákra bukkanhatnak az odaküldött szondák.

Ez várna ránk, ha elhagynánk a Földet Sokan álmodoznak arról, hogy a Föld körül keringenek egy űrhajóban, esetleg eljutnának a Holdra, vagy netán még távolabb. Ám valójában ez nem is annyira élvezetes dolog. Egy hosszabb űrutazás komoly egészségügyi problémákat okozhat. Kattintson a részletekért!

A jégréteg alatt primitív életformák is élhetnek

A Cassini már 2005-ben is közel repült a jeges égitesthez, bár akkor még elsősorban a Szaturnusz gyűrűrendszerének a vizsgálata volt a célja. A hold körül keringő, jeges részecskék között már akkor is észlelt némi szerves molekulát az űrszonda, de ezek csupán néhány szénatomot tartalmazó, egyszerű szerkezetűek voltak, maximum 50 atomnyi tömegegységgel. Az újonnan felfedezett molekulák már meghaladják a 200 atomnyi tömegegységet, ilyenek csak összetett kémiai folyamatok során keletkezhettek.

Összetett szerves molekulákat azonosítottak a Szaturnusz holdjának a közelében
Összetett szerves molekulákat azonosítottak a Szaturnusz holdjának a közelében

Bár a bolygó felszínét vastag jégpáncél borítja, a kőzetréteg alatt meleg vizű óceánok terülnek el, a repedéseken keresztül pedig forró gejzírek lövik fel a szerves molekulákat. Az űrszonda ezekből a molekulákból vett mintát, amelyet tömegspektométerekkel vizsgáltak meg a kutatók.

Egy ilyen kilövellő párában a Cassini molekuláris hidrogént is észlelt, ami szintén az élet egyik alapvető eleme. A kutatók ezért arra gyanakodnak, hogy a hold felszíne alatti vízrétegekben a földi óceánokhoz hasonló, primitív életformák is élhetnek. További vizsgálatok szükségesek azonban ahhoz, hogy kiderüljön, a molekulák biológiai alapúak-e.

Forrás: Livescience

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra