Az asztma oka máig nem ismert, annak ellenére, hogy a világon sokmillióan szenvednek a betegségben. Ketan Shankardass, a torontói St. Michael's Kórház Li Ka Shing Intézete Városi Egészségkutató Központjának doktorandusza munkatársaival összesen 2497, Dél-Kaliforniában élő gyermeket vont be vizsgálatába. A gyermekek a vizsgálat kezdetén 5-9 évesek voltak és nem állt fenn náluk asztma. A három évig tartó követés során feljegyezték, kinél fejlődött ki asztma, továbbá a szülőket (az anyát) a stressz-szintjükről kérdezték. Emellett adatokat gyűjtöttek a gyermekek lakóhelyén a légszennyezésről és arról is, hogy édesanyjuk dohányzott-e a terhesség alatt.
Önmagában a stressz és a társadalmi-gazdasági helyzet nem növelte meg az asztma kialakulásának kockázatát, azonban amikor a szülői stresszt az autók által kibocsátott szennyezéssel vagy a méhen belüli dohányfüst-expozícióval együtt vizsgálták, jelentősen megnőtt a rizikó. Mivel mind az autók által szennyezett levegőjű lakhely, mind a terhesség alatti dohányzás, mind a stressz gyakrabban fordul elő az alacsonyabb társadalmi-gazdasági státuszú néprétegekben, ez megmagyarázza, miért fordul elő körükben az asztma aránytalanul gyakrabban.
"A stressz hatással van az immunrendszerre" - mondta el Dr. Clifford Bassett, a new yorki Allergológiai és Asztmaközpont orvosigazgatója. "Számos tényező, köztük viselkedési, társadalmi-gazdasági, környezeti és élettani faktorok döntik el, hogy egy gyermeknél kialakul-e asztma, és sok biológiai mechanizmus vesz részt ebben, amelyek kapcsolatban állnak a stressz, az immunrendszer és az asztma között fennálló viszonnyal."
A cikk a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóirat online számában jelent meg.
Forrás: Medipress hírszolgálat