A szúnyogcsípés ezért viszket (2)

Az ország nagy részében szúnyoginvázió van, a vérszívók ellen pedig egyre nehezebb védekezni. De miért alakul ki dudor a csípés helyén, és miért viszket ennyire?

Az esős május és a hirtelen jött hőség miatt drámaian megnőtt a szúnyogok száma országszerte. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szerint szúnyoginvázió van, az irtást pedig több tényező is nehezíti, melyekről az alábbi cikkben írtunk. Aki tehát hosszabb időt tölt a szabadban, számíthat rá, hogy testszerte viszkető dudorokat fedezhet fel magán. De miért viszket ennyire egy csípés, és hogyan veszi egyáltalán a vérünket egy szúnyog? Az Index cikke bemutatja azt a meglepően bonyolult folyamatot, amelyet a vérszívásra fejlesztettek ki ezek az állatok.

Elviselhetetlenül viszkető szúnyogcsípések. Mi segít? A melegebb idő érkezésével sajnos a szúnyogok is megjelennek: ezek a kellemetlen élősködők megkeseríthetik az éjszakai pihenésünket, de a szabadtéri programjainkat is. Mit tehetünk azért, hogy (ha már elkerülni nem tudjuk őket), a szúnyogcsípések ne viszkessenek annyira? Kattintson a részletekért!

Hogyan csíp a szúnyog?

A szúnyogok közül a nőstényeknek van szükségük vérre ahhoz, hogy tojásokat tudjanak rakni, ezt pedig szúró-szívó szájszervükkel szerzik meg az "áldozataiktól". Ez a szájszerv jóval összetettebb, mint azt elsőre gondolnánk, tulajdonképpen egy tűszerű sörtékből álló képződmény. A két szélső sörte végén apró, nagyon éles fogak találhatóak, melyek segítségével a szúnyog be tud hatolni a bőr alá, majd a két sörte széthúzza a szöveteket. A hipofarinx nevű szájszerv segítségével pedig a véralvadásgátló nyálat juttatja be a sebbe, illetve a felső ajakkal együtt ez felel a vér kiszivattyúzásáért is.

A szúnyogriasztó segíthet távol tartani a vérszívókat. Fotó: 123rf
A szúnyogriasztó segíthet távol tartani a vérszívókat. Fotó: 123rf

A szájszervük végén lévő receptorok segítségével a szúnyog érzékeli a vérben lévő kémiai anyagokat. Az állat már a vér kiszívása közben kiszűri, majd kipréseli magából a vizet, hogy még több magas proteintartalmú vért vehessen magához. A vérszívás utáni dudor, és viszketés pedig a szervezet védekező reakciója a bekerült nyál ellen. Ez nem minden esetben jár ilyen ártatlannak tűnő reakcióval, bizonyos szúnyogfajok akár komoly betegségeket is terjeszthetnek ilyen módon. A kórokozó-részecskék száma példányonként eltérő, de nem kell túl sok belőlük, hogy dengue-lázat, nyugat-nílusi lázat, vagy maláriát okozzanak. Utóbbinak a csípéstől számítva húsz perc is elegendő ahhoz, hogy eljusson a májba és tüneteket okozzon.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra