A Nature Communications című szaklapban jelent meg a kutatás , amely az Aedes aegypti szúnyogfaj nőstény egyedeinek a viselkedését tanulmányozta. A kutatók apró tesztkamrákba tették a példányokat, ahol különféle hatásoknak tették ki őket. A szúnyogok úgy észlelik az embereket, hogy megérzik a lélegzetükben lévő szén-dioxidot. Ez arra ösztönzi őket, hogy bizonyos színek, illetve mintázatok után kezdjenek kutatni, amelyek azt jelezhetik, hogy táplálék van a közelben - írta meg a Men's Health .
A zöld, a kék és a lila nem érdekli őket
Ha nem volt szén-dioxid-szag a kamrában, a szúnyogokat nem érdekelték a színek, viszont amint a szakemberek szén-dioxidot fújtak be, a vérszívók a piros, narancs, fekete és ciánkék színek felé repültek. A zöld, kék és lila színek viszont nem érdekelték őket.
Miért annyira vonzó a piros?
Az egyik teória az, hogy a moszkitók ezt a színt látják, amikor a bőrünkre néznek, mivel amikor a fény érintkezik az emberi bőrrel, akkor a bőr - színétől függetlenül - vöröses árnyalatot ver vissza. Emiatt aztán ez a szín egyfajta jelzés lehet a szúnyogoknak, amely segíthet megtalálni a táplálékforrást. Ugyanakkor a szakértők szerint az, hogy a piros színt az apró rovarok a vérrel azonosítják, eléggé valószínűtlen.
A narancs, fekete és ciánkék színek pedig valószínűleg azért vonzzák őket, mert alapvetően a sötétebb színeket jobban szeretik. A világosabb színeket sok szúnyogfaj fenyegetőnek érzékeli, ezért is ritkább, hogy verőfényes napsütésben "támadnak". Bár önmagában a ruhánk színének kiválasztása nem fog megvédeni a szúnyogoktól, a világosabb színek valamivel nagyobb eséllyel csökkentik a csípések esélyét.
Így találnak meg minket
A szúnyogok látása gyenge, nem látnak tiszta képeket. Három érzékelési módra hagyatkoznak, hogy vért találjanak. Az egyik az olyan kilélegzett gázok kiszagolása, mint a szén-dioxid, a másik a "gazdatest" vizuális észlelésre, a harmadik pedig az "áldozat" hőjének érzékelése egy speciális receptor segítségével.