Némelyik mítosz mögött egészen varázslatos a valóság, de ez nem javít a felszínen megragadt tévedéseken, így a korrekciót most kell végrehajtanunk.
1. A tej erő és egészség
Kora gyerekkorunktól fogva halljuk, hogy ha tejet iszunk, erősek lesznek a csontjaink, mert az rengeteg kalciumot és D-vitamint viszünk be vele. Azám, de mindmáig semmilyen kísérlet vagy statisztika nem bizonyítja, hogy a tejivók körében ritkább lenne a csonttörés , sőt egyes felmérések szerint a túlságosan gyakori tejivás hozzájárul az általános halálozási ráta növekedéséhez. Persze ez nem azt jelenti, hogy a tej ölne, de mágikus csodaitalnak sem válik be.
2. Az öt másodperces szabály
Erősen tarja magát a nézet, hogy a földre esett ételt öt másodpercen belül felkapva megúszható annak kórokozókkal való fertőződése. De a kórokozóknak nincs stopperük, így ahelyett, hogy kivárnák a türelmi időt, azonnal rátapadnak az élelemre. A nedvesebb ételek jobban felveszik a mikrobákat, hiszen azok könnyebben megragadnak a felszínen, mint mondjuk a száraz és sima felületű háztartási kekszen. De az utóbbinál sincs kivárási idő. A földre esett ételt ezért vagy meg kell tisztítani, vagy ki kell dobni.
3. A pulyka álmosít
Amerikában nagy nemzeti ünnep a hálaadás , amikor szinte minden család pulykát fogyaszt vacsorára. A másnap pedig többnyire alvással telik, ami a közvélemény szerint a szárnyasban található, triptofán aminosavnak köszönhető, amely egyes agyi vegyületeket pihenésre késztet. Számos étel, például a sajtok, sokkal több triptofánt tartalmaznak, mint a pulyka. Azoktól valahogy mégsem tör rá az emberekre az álmosság. A hálaadást követő bódultság oka inkább az előző este elfogyasztott rengeteg nehéz és cukros étel, illetve alkohol.
4. Pattanást okoz a csoki
Hogyan lehetne jobban lebeszélni egy kamaszt a csokoládéevésről, mint ha azt mondjuk, pattanást okoz. Csakhogy a feltevés igazolására vagy cáfolására indított tesztek alapján kiderült, a csokifogyasztás előtt és után is megegyezett a tesztalanyok pattanásainak száma. Az persze más hbelyzet, ha allergiás kiütések jelentkeznek a csokoládé termékekben lévő bizonyos összetevők miatt.
5. A napi egy alma álma
Az angol közmondás szerint: An apple a day keeps the doctor away! Azaz napi egy alma a doktort távol tartja. De sajnos nem. Noha az almában valóban sok a C-vitamin és a rost, a szervezetnek nem csak ezekre a tápanyagokra van szüksége, hogy egészségesen működhessen. A legnyilvánvalóbb cáfolatot a különféle kórokozók adják, amelyek a legfittebb szervezetet is képesek megbetegíteni, s ellenük a gyümölcs vajmi keveset érne önmagában. Az alma fogyasztása ettől függetlenül egészséges és nem utolsó sorban élvezetes is.
6. A természetes cukor jobb
Sokan használnak szívesebben mézet, mint feldolgozott fehér cukrot abban bízva, hogy az egészségesebb. Sajnos ez tévedés, mivel a méz 70-80 százalékban egyszerű cukorból áll, így szinte minden tulajdonsága megegyezik a cukoréval, többek között gyorsan emeli meg a vércukorszintet, ezért a boltok polcain lévő ételek nem azért egészségtelenek, mert méz helyett feldolgozott cukorból készültek.
7. A kávé növekedési problémákat okoz
Semmi nem mutat arra, hogy a csontok növekedésére hatással lenne a kávéfogyasztás , a koffein által kivont kalcium mennyisége olyan csekély, hogy még a hozzáadott tejjel is bőven többet viszünk be a szervezetünkbe. E mítoszért különben C.W. Post amerikai gabonapehely-gyártó cég tehető felelőssé, amely úgy próbálta eladni "Postum" nevű új reggeli italát, hogy hirdetéseket adott fel, amelyek a kávét rettegett idegméregként tálalták.
A fagyi még javíthat is az általános egészségi állapoton
8. A fagyitól csak még betegebbek leszünk
Aki gyerekkorában vágyott egy fagyira, miközben betegen feküdt otthon, szinte biztosan nem kapott. Pedig nemhogy árt, de még javíthat is az általános egészségi állapoton, hiszen ezek a fagyott tejtermékek csillapítják a torokgyulladást és rengeteg kalóriát tartalmaznak, amire az egyébként étvágytalan betegnek szüksége lehet.
9. A cukor olyan függőséget okoz, mint a heroin
Dr. Robert Lustig 2009-ben megjelent könyve óta tartja magát a hiedelem, hogy a cukor pontosan olyan addiktív, mint a kábítószerek, az alkohol vagy a cigaretta. Szerinte ugyanis az agynak ugyanazokat a területeit stimulálja a cukor, mint szex vagy az alkoholfogyasztás. De az igazság, az, hogy a tudósok - hiába használnak fejlett képalkotási technikákat - nem tudják egyelőre, hogy hogyan néz ki a függőség. Így a függőséget csak tapasztalati úton lehet igazolni. Márpedig a cukrot ezen a módon aligha lehet a heroinhoz hasonlítani.
10. A cukor és a csoki afrodiziákum
A 19-ik század közepe óta, mikor még nem ismertük a diabéteszt és a hiperaktivitást, a cukrot a nemi vággyal hozták összefüggésbe, és egy korai Kellogg reklám is azt bizonygatta, hogy a termékeikben lévő összetevők, mint a fahéj, a fűszerek, a cukor és a menta fokozzák a szexualitást. De a kutatások semmilyen bizonyítékot nem találtak erre, amitől még a csoki része lehet a szexuális játékoknak.
11. A cukor hiperaktivitást okoz a gyerekeknél
A hetvenes évek óta tartja magát makacsul a tévhit, hogy a cukortól hiperaktívak lesznek a gyerekek. De az elmúlt 40 évben a kutatóknak nem sikerült bizonyítékot találniuk, hogy a cukor bármiféle hatással lenne az ADHD kialakulására, vagy a betegség tüneteinek rosszabbodására. Az persze más tészta, hogy komoly energialöketet ad.
12. A vér kék lesz az oxigénhiánytól
Bár a vérünk valóban sötétebb lesz, ha nem jut elég oxigénhez, a feldúsult szén-dioxid senkit sem fog hirtelen arisztokratává változtatni. Egyszerűen arról van szó, hogy a vénákat több szövetrétegen át látjuk, amelyek a nagyobb hullámhosszú (vörös) fényt elnyeli, és a kisebb hullámhosszút (kék) fényt engedi át. Ez a fény jut a szemünkbe, s ezért látjuk kéknek az ereket.
13. Az embereknek öt érzékük van
A különleges képességeket előszeretettel azonosítják hatodik érzékkel, csak azt felejtjük el, hogy a látás, tapintás, ízlelés, szaglás és hallás mellett ott van még az egyensúly, a hőmérséklet és időérzékelés valamint a propriocepció - az az érzékelés, ami segít megakadályozni, hogy a sötétben ne sétáljunk neki az otthoni tárgyainknak, illetve a fájdalomérzékelés.
14. A szűzhártya elzárja a vaginát
A szűzhártyának nevezett membrán csak részben blokkolja a hüvelyt, már ha egyáltalán megvan ez a szerv. Ha így lenne, nem volna képes távozni a menstruációs vér sem. Ráadásul nem csak az első behatolás "lyukaszthatja ki", elég ahhoz az intenzív edzés vagy egy tampon behelyezése is.
15. A répa javítja az éjjeli látást
Régi mítosz, hogy egyes zöldségféléktől akár éjszaka is képesek leszünk látni. Egészen pontosan a Második Világháború óta, amikor az angolok úgy próbálták titokban tartani fejlett radartechnológiájukat, hogy elterjesztették: a bombázóikat vezető pilóták rengeteg répát esznek, és ettől látják az elsötétített német városokat. Nos, természetesen a répa nem ad szuperképességeket, sőt fütyülni sem fogunk tőle jobban, de kiváló vitamin és rostforrás.
Forrás: businessinsider.com